Krwawienie z dziąseł zdarza się bardzo często. Wiele osób bagatelizuje tę przypadłość, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji. Zdrowie jamy ustnej jest bardzo ważne dla całego organizmu. Krwawiące dziąsła często są objawem uszkodzeń mechanicznych wynikających z nadmiernego szczotkowania w trakcie mycia zębów, jednak mogą być również wynikiem m.in. niedoboru witamin i minerałów oraz świadczyć o zapaleniu tkanek przyzębia, czyli paradontozie. Dlatego w przypadku pierwszych objawów i dużej częstotliwości występowania tego zjawiska, oprócz wdrażania odpowiedniej higieny jamy ustnej, ważne są też regularne wizyty u stomatologa, żeby specjalista mógł sprawdzić w czym jest problem. Na czym polega leczenie krwawiących dziąseł? Czy są domowe sposoby na łagodzenie tej dolegliwości? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym tekście.
Krwawienie dziąseł – dlaczego dziąsła krwawią i jak je leczyć?
Bardzo istotna dla zdrowia dziąseł jest regularna i właściwa higiena jamy ustnej. W przeciwnym razie dojdzie do nagromadzenia się bakterii, które odpowiadają za powstawanie płytki nazębnej. W krótkim czasie wskutek jej mineralizacji na zębach będzie odkładał się kamień nazębny. Poza tym nieusunięte resztki pokarmowe po spożytym posiłku potrafią zalegać między zębami, a także w przestrzeniach międzyzębowych. To nie tylko prosta droga do rozwoju próchnicy zębów, ale również do wywołania stanu zapalnego dziąseł, które mogą być zaczerwienione oraz opuchnięte. W takiej sytuacji należy udać się do gabinetu stomatologicznego na konsultację. Zaniedbania w tym zakresie oprócz krwawienia z dziąseł, często prowadzą także do choroby zapalenia przyzębia. Stan ten określa się jako paradontoza. Atakuje ona dziąsła oraz okoliczne tkanki. Zęby po pewnym czasie mogą być rozchwiane, a poza tym dochodzi też do odsłonięcia szyjek zębowych.
Krwawienie z dziąseł bywa wskazówką, że z organizmem dzieje się coś niedobrego, ponieważ może być objawem chorób ogólnoustrojowych. Zalicza się do nich cukrzycę, choroby wątroby, a także zaburzenia krzepnięcia krwi.
Niekiedy na krwawiące dziąsła uskarżają się pacjenci, którzy są w trakcie leczenia jakiegoś schorzenia, choroby lub dolegliwości i stosują przepisane farmaceutyki. Krew pojawia się u nich jako uboczny efekt przyjmowania niektórych leków.
Krwawienie dziąseł może być spowodowane również prozaicznymi przyczynami. Zdarza się, że w trakcie higieny jamy ustnej nacisk szczoteczką na dziąsła i zęby jest nadmierny, co powoduje wypływ krwi. Wystarczy tylko zmienić nawyki i problem zniknie.
Leczenie krwawiących dziąseł należy zacząć od prawidłowej i regularnej higieny jamy ustnej, co wpłynie też na lepsze zdrowie zębów. Można także spróbować domowych sposobów np. płukania jamy ustnej wywarami ziołowymi. Przy zapaleniu dziąseł skuteczne okazuje się stosowanie preparatów na dziąsła w formie żeli. Wykazują się one właściwościami przeciwzapalnymi i zwalczają bakterie. Ważna jest też profilaktyka i regularne kontrolne wizyty u dentysty. W poważniejszych przypadkach np. przy stwierdzeniu paradontozy konieczne jest odpowiednie leczenie stomatologiczne lub u periodontologa.
Krwawienie z dziąsła podczas szczotkowania lub spożywania posiłku
Jednorazowe krwawienie z dziąseł i urazy mechaniczne mogą być efektem złej techniki szczotkowania zębów. Wykonywane ruchy często są niekontrolowane i zbyt energiczne. Lekceważenie tego zagadnienia prowadzi do wielu problemów zdrowotnych. Warto zatem udać się do higienistki stomatologicznej, która podpowie jaka jest prawidłowa technika mycia uzębienia.
O uszkodzenia nie trudno gdy szczoteczka posiada zbyt twarde włosie. Szczególną ostrożnością powinny wykazać się osoby o dużej wrażliwości dziąseł. Najlepszym wyjściem jest używanie odpowiedniej szczoteczki o średniej lub też miękkiej twardości włosia, jak też korzystanie ze szczoteczki sonicznej lub elektrycznej. Posiadają one różne tryby intensywności pracy z możliwością reakcji na zbyt duży nacisk podczas przykładania główki do powierzchni zębów.
Dla prawidłowej higieny jamy ustnej ważne jest usuwanie resztek pokarmu z trudno dostępnych miejsc. Służą do tego nici dentystyczne, irygatory wodne, a także specjalne szczoteczki międzyzębowe, co pozwoli też na pozbycie się płytki bakteryjnej. Dla zdrowia zębów i dziąseł warto również korzystać z płynu do płukania jamy ustnej.
Czynności higieniczne powinny być wykonywane po każdym posiłku, a przynajmniej 2 razy dziennie.
Otarcia mechaniczne mogą się też pojawić w trakcie spożywania posiłków. Są wynikiem nadmiernego nacisku pożywienia na dziąsła, jak też zalegającego na uzębieniu kamienia nazębnego.
Krew z dziąseł a braki witaminowe
Przyczyną krwawienia dziąseł u dziecka, jak również u osoby dorosłej mogą być braki witaminowe. Dotyczy to przede wszystkim witaminy C, D oraz K. Również niedobory biopierwiastków takich jak np. żelazo, mogą spowodować pojawienie się krwi na dziąsłach. Najczęściej jest to spowodowane niewłaściwym odżywianiem się, nieodpowiednio zbilansowaną dietą i spożywaniem przetworzonej żywności. Istotne zatem jest, żeby jeść właściwą ilość warzyw i owoców, a także dostarczać sobie białka, węglowodanów oraz zdrowych tłuszczy. Niekiedy niedobory potrzebnych organizmowi składników odżywczych są spowodowane długotrwałą antybiotykoterapią, a także niektórymi chorobami utrudniającymi ich prawidłowe przyswajanie.
Jak leczyć krwawiące dziąsła?
Jeśli chcemy cieszyć się zdrowymi zębami i nie mieć problemów z krwawieniem dziąseł, to lepiej jest odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej i stosować zbilansowaną dietę bogatą w potrzebne składniki odżywcze. Po konsultacji z lekarzem można też suplementować organizm witaminą C, D, jeść produkty zawierające wapń, magnez, a także kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6.
Ważne są również regularne wizyty kontrolne u stomatologa, żeby specjalista mógł ocenić stan naszego uzębienia, a w razie potrzeby usunąć kamień nazębny znajdujący się na zębach oraz przy linii dziąseł.
W zapobieganiu problemom pomocne jest także używanie past i płynów do płukania jamy ustnej, które zawierają wyciągi roślinne. Substancje te będą zwalczać bakterie i chronić przed wywołaniem stanów zapalnych. W przypadku stwierdzenia krwawienia dziąseł, można je smarować specjalnymi żelami, które polecają dentyści.
Ważne jest także zrezygnowanie z palenia papierosów. Warto postawić na relaks, dbanie o odpoczynek i ograniczenie stresu.
Przy intensywnym krwawieniu dziąseł i stanie zapalnym, lekarz przepisze preparaty do płukania jamy ustnej oraz odpowiednie maści. Takie preparaty stosuje się np. przy ciążowym zapaleniu dziąseł. Warto pamiętać, że tylko szybka reakcja pomoże pozbyć się dolegliwości i zniwelować objawy.
Wśród domowych sposobów na krwawienie dziąseł zalicza się płukanki na bazie takich ziół jak rumianek, szałwia oraz kora dębu. Jednak gdy te zabiegi nie pomagają, wtedy należy udać się do lekarza. Specjalistą chorób przyzębia jest periodontolog, który zbada pacjenta i oceni potrzebę zintensyfikowania leczenia lub konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego.
Krew z dziąseł – co jeszcze warto wiedzieć?
– W utrzymaniu zdrowia jamy ustnej warto raz w roku korzystać z zabiegów higienizacji. W ich ramach wykonuje się skaling, piaskowanie oraz fluoryzację.
– Krwawiące dziąsła są często objawem groźnych chorób np. anemii.
– Osłabienie organizmu pod wpływem nowotworów może powodować krwawienie dziąseł.
– Krwawienie dziąseł może pojawiać się u osób mających genetyczne skłonności do wystąpienia paradontozy.
– Zaburzenia hormonalne u kobiet w ciąży są czynnikiem powodującym ciążowe zapalenie dziąseł. Dziąsła stają się wtedy opuchnięte, krwawią i wykazują się nadwrażliwością.
– Infekcje, w tym te dotyczące jamy ustnej łatwiej mogą wystąpić w przypadku spadku odporności.
– Krwawienie dziąseł często występuje razem z innymi dolegliwościami. Pojawia się opuchlizna, zaczerwienienie, nadwrażliwość na dotyk, bolesność w trakcie żucia i spożywania pokarmów, nieświeży oddech, a także widoczny kamień nazębny.
– Podczas higieny jamy ustnej warto używać past oraz płynów do płukania zawierających fluor, co znacznie zmniejszy krwawienie z dziąseł.
– W skład preparatów do mycia zębów mogą też wchodzić takie substancje jak mleczan glinu, chlorheksydyna, bisabolol, alantoina oraz ekstrakt z siemienia lnianego, ponieważ wykazują się właściwościami ściągającymi, bakteriostatycznymi, działają regenerująco, a przede wszystkim zabezpieczają przez krwawieniem dziąseł.
– Przy krwawieniu dziąseł należy używać preparatów do higieny jamy ustnej, które nie zawierają alkoholu.
– Krew na zębach może się pojawiać u osób noszących protezy zębowe w skutek ich niewłaściwego dopasowania.
Podsumowanie
Lekceważenie krwawienia z dziąseł może spowodować rozwinięcie się dolegliwości. Komfort życia pacjenta ulegnie pogorszeniu, a leczenie może być długotrwałe. Dlatego ważne jest, żeby pamiętać o właściwej i regularnej higienie jamy ustnej, odpowiedniej diecie oraz kontrolnych wizytach u stomatologa.