Leczenie ortodontyczne w ostatnich latach bardzo się zmieniło z korzyścią dla pacjentów, a to dzięki udoskonalonym technikom i narzędziom, które wspomagają walkę z nieprawidłowym zgryzem. Aparat ortodontyczny w wielu przypadkach jest wspomagany wyciągami, czyli elastycznymi gumkami nakładanymi na aparat. Po co wyciągi w aparacie się stosuje i jak długo powinny być noszone? Tego dowiesz się, gdy przeczytasz do końca wpis!

Czy noszenie wyciągów ortodontycznych jest konieczne?

Na początku warto dowiedzieć się, że wyciągi ortodontyczne to nic innego, jak elastyczne gumki, które nakłada się na specjalne haczyki przy aparacie i ich zadaniem jest przyspieszenie prostowania zgryzu. Wyróżnia się dwa rodzaje wyciągów wewnątrzustne i zewnątrzustne, ale ten drugi rodzaj jest rzadko stosowany i tylko u pacjentów, którzy borykają się z poważnymi problemami zdrowotnymi. Umieszcza się je pomiędzy dolnym, a górnym aparatem, dzięki czemu dopasowują one górną szczękę względem dolnej tak, aby tworzyły idealny zgryz. Po co wyciągi w aparacie stosować, skoro sam aparat służy do korekcji zgryzu? To pytanie frapuje wielu pacjentów, a odpowiedź jest prosta – dzięki wyciągom można uzyskać idealne i precyzyjne dopasowanie górnego i dolnego łuku zębowego.

Wyciągi a aparat ortodontyczny

Medycyna bardzo szybko się rozwija i pojawiają się na rynku coraz nowsze rozwiązania, dzięki którym można szybciej osiągnąć idealny efekt i tak właśnie jest też w ortodoncji, w której stosuje się wyciągi. Ich noszenie jest uzależnione od wielkości wady zgryzu, choć nawet przy niewielkiej korekcji jest to dobre rozwiązanie pozwalające uzyskać znacznie lepszy efekt. Wyciągi ortodontyczne nakłada się naturalnie na stały aparat, a dokładniej rzecz ujmując na specjalne haczyki, które przytrzymują gumki w odpowiednim miejscu. Można do tego użyć specjalnej nakładki, która ułatwia zakładanie gumek, bo należy pamiętać, że trzeba robić to regularnie samodzielnie w domu. W przeciwnym wypadku gumki się rozciągną i stracą swoje właściwości, a tym samym przestaną działać.

Czy noszenie wyciągów ortodontycznych jest bolesne?

Wiecie już, po co wyciągi w aparacie się stosuje, to teraz poznajcie odpowiedź na pytanie, czy jest to bolesne. Nie można jednoznacznie stwierdzić, że jest to bolesne, gdyż każdy ma inny próg bólu i różnie reaguje na bodźce, ale najczęściej pacjenci odczuwają jedynie lekki dyskomfort. Jest on spowodowany tym, że zęby się przemieszczają tak samo, jak na początku po założeniu stałego aparatu, a więc większość jest już przyzwyczajona i nie reaguje praktycznie na taką uciążliwość. Dla pacjentów problemem może być wymiana gumek co kilka godzin, bo takie są najczęściej zalecenia ortodonty. Jednak nie trzeba się obawiać tej czynności, gdyż już po paru dniach wymiana gumek przebiega sprawnie i nie trzeba nawet patrzeć w lusterko. Oczywiście zawsze należy się upewnić, czy zostały one prawidłowo zahaczone, aby nie tracić czasu i nie przedłużać leczenia, bo nienoszenie wyciągów bezpośrednio przekłada się na czas całej terapii.