Opuchnięte i bolące dziąsła to problem, z którym dosyć często muszą mierzyć się Polacy. Warto wiedzieć, że jego przyczyną najczęściej jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Jak poprawić wygląd dziąseł i pozbyć się bólu?
Przyczyny i objawy
Opuchnięte dziąsła nie wyglądają estetycznie. Są nabrzmiałe, często również zaczerwienione. W późniejszym stadium mogą krwawić w trakcie czyszczenia zębów czy spożywania posiłków. Nie jest to jednak wyłącznie problem estetyczny, ale przede wszystkim medyczny.
Spuchnięte dziąsła najczęściej pojawiają się, gdy nie dbamy wystarczająco o higienę jamy ustnej. Szczotkowanie zębów powinno być robione po każdym posiłku. Ważne jest również, by używać właściwej szczoteczki. Zbyt twarda będzie raniła dziąsła, które będą puchły i bolały.
Kolejnym krokiem prawidłowej higieny jest stosowanie nici dentystycznej. To właśnie przy jej pomocy, z każdego zakamarka między zębami, usuniemy resztki pokarmu, które mogą psuć się w jamie ustnej.
Opuchnięte i bolące dziąsła mogą pojawić się również u nastolatków oraz kobiet ciężarnych. Jest to związane z intensywną pracą hormonów. U kobiet ciężarnych często występuje guz ciążowy nazywany ziarniakiem. Ustępuje on samoczynnie po porodzie.
Spuchnięte dziąsła – jak leczyć?
Opuchnięte i bolące dziąsła zawsze trzeba leczyć z pomocą specjalisty. Najczęściej niezbędna jest interwencja stomatologa, który usunie kamień nazębny.
Zła higiena jamy ustnej przyspiesza powstawanie kamienia nazębnego, który uznawany jest za jedną z najważniejszych przyczyn krwawiących, opuchniętych i bolących dziąseł.
Skaling jest metodą na usunięcie kamienia nazębnego. Jest to zabieg bezbolesny, chociaż nie zawsze przyjemny. U osób, u których kamień jest w znikomej ilości zabieg ten będzie trwał kilka minut. W zaawansowanym stanie może być potrzebne wykonanie czyszczenia kieszonek przydziąsłowych. Jest to już zabieg, który wymaga więcej czasu.
Usunięcia kamienia nazębnego nie powinno się odkładać. Zaawansowane zmiany trzeba będzie usunąć poprzez nacięcie dziąseł. Jest to zabieg, który można wykonać, stosując znieczulenie miejscowe.
Domowe sposoby na spuchnięte dziąsła
Osoby, które borykają się z puchnącymi i bolącymi dziąsłami mogą ulżyć sobie również w domu. Wystarczy sięgnąć do domowej apteczki.
Szałwia i rumianek to zioła, które mają działanie antyseptyczne. Dodatkowo rumianek łagodzi stany zapalne. Wystarczy z któregoś z tych ziół zrobić sobie napar i płukać jamę ustną. Zabieg ten trzeba przeprowadzać minimum 3 razy dziennie.
Olejek goździkowy przyda się, gdy dziąsła zaczęły krwawić. Olejkiem należy nacierać dziąsła. Trzeba robić to kilka razy dziennie. Można również żuć goździki. To powstrzyma stan zapalny.
Kolejną rośliną, która pomoże uporać się z puchnącymi i bolącymi dziąsłami, jest aloes. Należy go wcierać w dziąsła. Złagodzi stan zapalny. Dziąsła nie będą już tak zaczerwienione. Trzeba jednak pamiętać, że nie pomoże na krwawienia.
Najczęstszą przyczyną krwawiących dziąseł jest zła higiena jamy ustnej. Tylko prawidłowe czyszczenie zębów uchroni nas przed tą nieprzyjemną dolegliwością.