Wizyta u dentysty dla wielu osób wiąże się ze stresem. Często kojarzona jest również z bólem. Warto pamiętać, że nie musi to tak wyglądać. Znieczulenie miejscowe zęba sprawi, że wizyta stanie się łatwiejsza i przyjemniejsza. Co warto wiedzieć o metodach znieczulania przed udaniem się na wizytę?

Znieczulenie w leczeniu zębów – rodzaje

Wizyta u dentysty wielu osobom kojarzy się z bólem. Te czasy jednak już dawno minęły, gdyż lekarze stomatolodzy dysponują znieczuleniem, którego zastosowanie sprawia, że wizyta przebiega w komfortowych warunkach.

Trzeba pamiętać, że dentysta dysponuje kilkoma metodami znieczulenia, które powinny być dostosowane do rodzaju zabiegu oraz czasu, w jakim będzie wykonywany.

Znieczulenie infiltracyjne polega na wstrzyknięciu środka przeciwbólowego pod błonę śluzową jamy ustnej. Ważne, by zostało ono podane w pobliżu zęba, który właśnie będzie leczony. Dzięki temu pacjent zachowa świadomość, ale nie będzie odczuwał żadnych dolegliwości bólowych.

Znieczulenie przewodowe najczęściej jest wstrzykiwane w okolice pnia nerwów. Pacjent nie tylko nie odczuwa bólu, ale również ciepła oraz zimna. Bardzo ważne jest, by ilość środka znieczulającego dostosować do długości trwania zabiegu, ale również do budowy i wagi pacjenta.

Znieczulenie powierzchniowe jest przeznaczone dla osób, które boją się ukłucia igły. Jest ono aplikowane w postaci aerozolu lub żelu. Często poprzedza podanie znieczulenia właściwego. Metoda ta sprawdza się w pracy z najmłodszymi pacjentami oraz z osobami, które odczuwają strach przed zastrzykami.

Jak długo trwa znieczulenie miejscowe?

Wybierając znieczulenie lekarz stomatolog musi dostosować je do potrzeb pacjenta. Trzeba pamiętać, że każdy rodzaj znieczulenia ma inny czas działania.

Znieczulenie miejscowe zęba powierzchniowe będzie działało stosunkowo krótko. Ustępuje już po kilkunastu minutach. Jest przeznaczone jako znieczulenie wykorzystywane do niewielkich zabiegów.

Znieczulenie nasiękowe jest stosowane w stomatologii bardzo często. Czas jego działania to około 2 godzin. Jest to odpowiedni czas, by dentysta zdążył wykonać większość zabiegów. Znieczulenie przewodowe trwa najdłużej. Sprawdza się przy najtrudniejszych zabiegach, które są pracochłonne. To właśnie znieczulenia przewodowego najczęściej używają dentyści w trakcie leczenia kanałowego. Jest to znieczulenie, które powinno ustąpić całkowicie po około 3 godzinach.

Co to jest znieczulenie miejscowe?

Znieczulenie miejscowe zęba jest bardzo specyficzne. Ma dwie niekwestionowane zalety.

Znieczulenie miejscowe pozwala na pozostawienie pacjenta w stanie świadomości. Dzięki temu pacjent dokładnie wie, jak przebiega proces leczenia, a nie odczuwa bólu. Odczuwa jednak bodźce dotykowe. Znieczulone jest wyłącznie miejsce, w którym lekarz pracuje w konkretnej chwili.

Warto również pamiętać, że znieczulenie ogólne może wykonać wyłącznie anestezjolog. Znieczulenie miejscowe może wykonać lekarz stomatolog w swoim gabinecie bez angażowania innego lekarza. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.