Wypadanie mleczaków u dziecka to niezwykle ważne wydarzenie. Rodzice, którzy mają w domu przedszkolaka zastanawiają się, kiedy wypadają mleczaki i jak to wygląda krok po kroku. Szczegółowych informacji z pewnością na ten temat udzielą stomatolodzy, którzy sprawdzą jamę ustną dziecka i dokładnie określą, kiedy w konkretnym przypadku mogą zęby stałe wypychać mleczaki. Warto wiedzieć, iż u każdego dziecka może to wyglądać zupełnie inaczej, dlatego też nie należy się przejmować, jeżeli wszystkim przedszkolakom w grupie naszej pociechy wypadły już mleczaki, a naszemu dziecku jeszcze nie.
Wypadanie mleczaków u dziecka
Zęby mleczne to zęby tymczasowe, które rozwijają się w jamie ustnej dziecka w pierwszym roku życia. Po wypadnięciu zębów mlecznych zaczynają rosnąć zęby dorosłe dziecka. Zęby mleczny to nazwa nadana pierwszym zębom, które pojawiają się dziecka. Zęby te są białe i tak naprawdę w wyglądzie nie różnią się od tych stałych. Jednak nie zawsze są tak twarde jak zęby stałe. Dzieje się tak, ponieważ zęby mleczne mają miękkie rdzenie, które pozwalają im się zginać i poruszać. Zęby mleczne najczęściej wypadają same, jednak, gdy są oporne to usuwane są przez dorosłych (gdy dzieci osiągną określony wiek) lub w określonych przypadkach u dentysty. Na ich miejscu zazwyczaj po kilku tygodniach (a niekiedy po miesiącu) pojawiają się zęby stałe. Wypadanie mleczaków u dziecka to niezwykle ważne wydarzenie zarówno dla najmłodszych, jak i ich rodziców. Zęby mleczne są ważne dla rozwoju struktury zębów i szczęki dziecka. Jeśli dziecku brakuje zębów stałych, jego narządy jamy ustnej nie mogą normalnie funkcjonować. Dodatkowo stałe zęby zastępują brakujące zęby mleczne podczas, dzięki czemu dzieci mogą normalnie jeść. Po utracie zębów mlecznych dzieci często stwierdzają, że spożywanie niektórych pokarmów staje się wygodniejsze, gdyż te zęby są mocniejsze i ostrzejsze.
Kiedy wypadają mleczaki?
Wypadanie mleczaków u dziecka najczęściej rozpoczyna się około 5 urodzin. Warto jednak zaznaczyć, iż u każdego malucha może to wyglądać inaczej. Jedne dzieci tracą na raz kilka zębów, podczas gdy innym po kolei wypadają mleczaki. Ten proces składa się z kilku etapów. Na tym etapie niektóre dzieci mają problemy z różnymi rzeczami. Na przykład niektóre dzieci mają problemy z bólem zębów podczas wyżynania się zębów stałych. Inne nie mogą jeść określonych pokarmów. Jeszcze inne przechodzą to bardzo łagodnie, a rodzice niekiedy nawet nie zauważą, iż ich dziecko ma już wszystkie zęby stałe. Zwykle dzieci mają 12 stałych zębów do czasu, gdy kończą sześć lat. Ich zęby mleczne nie mają wpływu na zęby stałe, ponieważ wypadają po kilku latach. Z biegiem czasu niektóre zęby mleczne są również zastępowane zębami stałymi. Zęby mleczne nazywane są mlecznymi, ponieważ wypadają i są zastępowane zębami stałymi, jednak nie oznacza to, że nie warto o nie dbać. Stomatolodzy zgodnie twierdzą, że o zęby mleczne trzeba tak samo dbać, jak i o zęby stałe. Częste kontrole u dentysty są również wskazane. Wypadanie mleczaków u dziecka także warto skonsultować ze stomatologiem, by mieć pewność, że zęby stałe prawidłowo się wyżynają.
W jakim wieku i jaka jest kolejność?
Pierwsze zęby mleczne mleczne pojawiają się zwykle, gdy dziecko skończy pół roku. Zęby stałe pojawiają się zwykle w wieku około pięciu – sześciu lat. Większość dzieci traci zęby mleczne przed ukończeniem dziewiątego roku życia. W niektórych przypadkach dziecko może zacząć tracić zęby mleczne szybciej lub później – może mieć na to wpływ dieta, zażywane lekarstwa itp. Zęby mleczne są pierwszymi zębami dziecka. Zwykle wypadają w wieku około dwunastu miesięcy. Zęby mleczne są również znane jako zęby mleczne, ponieważ zwykle wypadają na etapie, gdy dziecko staje się samodzielnie. Większość dzieci traci zęby mleczne pojedynczo, choć zdarzają się przypadku, że na raz wypadają trzy lub cztery zęby. I choć utrata zębów mlecznych może wydawać się nieestetyczne, to w rzeczywistości jest to normalne i oczekiwane wydarzenie w życiu każdego dziecka.
Czy wypadanie zębów mlecznych boli?
Zęby mleczne są najczęstszym problemem stomatologicznym wieku dziecięcego. Są również częstym problemem dla dorosłych. Chociaż utrata zęba mlecznego jest normalna, niektóre dzieci mają problemy z wyżynaniem się stałych zębów. Wiele osób przyzwyczaja się do bólu zęba i przestaje go odczuwać. Ból spowodowany utratą zęba mlecznego można złagodzić poprzez picie chłodnej wody, smarowanie dziąseł żelami itp. Dzięki temu dziecko łatwiej to znosi. Dzieci zwykle tracą zęby mleczne w wieku od pięciu do dziewięciu lat. Ząb mleczny jest zwykle wypychany przez swojego następcę, czyli stały ząb. Zęby trzonowe są jednymi z najczęściej traconych zębów w dzieciństwie. Są to również pierwsze zęby, które wypadają maluchom i zwykle jako pierwsze też rosną. Zęby mleczne są zastępowane przez zęby stałe, ale zęby stałe zastępują zęby mleczne, dopiero wtedy gdy te wypadną. Dzieci tracą zęby mleczne, gdy ich szczęki rosną zbyt szybko lub gdy występuje zbyt duży nacisk na kość szczęki. Utrata zębów mlecznych może sprawić, że jedzenie niektórych pokarmów będzie niekomfortowe lub bolesne.