Braki w uzębieniu wyglądają nieestetycznie. Bardzo często dodatkowo powodują dyskomfort w codziennym funkcjonowaniu. Z tego względu niezbędna jest natychmiastowa pomoc protetyka, który podpowie, którą metodę leczenia wybrać, aby odzyskać piękny uśmiech. Czy uzupełnienie brakującego zęba jest drogie? Jakie są obecnie najszybsze metody, aby móc szeroko się uśmiechać?
Jak najtaniej wstawić zęba?
Uzupełnienie brakującego zęba może być kosztowne lub tańsze. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chce się osiągnąć. Pewne jest to, że nawet jeden ubytek powinien być uzupełniony, gdyż może prowadzić do poważnych problemów w jamie ustnej. Jakie mogą pojawić się w związku z brakiem jednego zęba dolegliwości? Przede wszystkim luka powoduje, że sąsiednie zęby zaczynają się powoli przesuwać w wolną przestrzeń, a to może doprowadzić do powstania wady zgryzu. W takiej luce dużo częściej gnieżdżą się bakterie, które mogą prowadzić do próchnicy czy stanów zapalnych. W rzadkich sytuacjach może dojść nawet to problemów z ruchomością żuchwy. Na pewno nie wolno bagatelizować braku jednego zęba i warto natychmiast uzupełnić lukę. Można zrobić to niewielkim nakładem finansowym. Wystarczy zdecydować się na protezę ruchomą, która kosztuje kilkaset złotych.
Protezy stałe i ruchome
Protezy stałe i ruchome są doskonałym sposobem na uzupełnienie brakującego zęba lub większej ilości zębów. Droższą wersją są protezy stałe, które mocuje się na zdrowych zębach sąsiadujących z luką. Protezy ruchome mogą uzupełnić brak jednego, jak i kilku zębów. Są one jednak mniej wytrzymałe niż stałe, ale mogą wytrzymać nawet kilka lat. Wśród protez ruchomych można wyróżnić protezy akrylowe. Mogą uzupełniać one brak jednego zęba, a także można je stosować u pacjentów, którzy nie mają w ogóle uzębienia. Jest to najtańsza forma uzupełnienia brakującego zęba, ale niektórzy pacjenci mogą mieć problem z przystosowaniem się do jej noszenia.
Ruchomą protezą jest też proteza szkieletowa, która jest dużo mniejsza od akrylowej i znacznie szybciej pacjent się przyzwyczaja do jej noszenia. Uzupełnienie brakującego zęba można wykonać też przy pomocy protezy ruchomej wykonanej z materiałów elastycznych. Taka proteza jest bardzo lekka i nie zawiera metalowych elementów. Jeśli chodzi o protezy stałe, to najczęściej stosowane są korony i mosty do uzupełnienia braku jednego zęba. Porcelanowe korony wyglądają bardzo naturalnie i zalecane są do uzupełniania braków w przednim odcinku łuku zębowego. Można zdecydować się również na implanty, które charakteryzują się niezwykłą wytrzymałością. Jedynie cena może być dla niektórych przeszkodą.
Ile kosztuje wstawienie implantu?
Wstawienie implantu jest doskonałym sposobem na uzupełnienie brakującego zęba. Implantologia jest dziedziną medycyny, która w ostatnich latach bardzo dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób korzysta z dobrodziejstw implantologii, gdyż dzięki tej metodzie uzupełniania braków w uzębieniu, można cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat. Implanty najczęściej wykonane są z tytanu i wszczepiane w kość. Musi minąć odpowiedni okres, aby implant się zagoił i wówczas jest możliwe przykręcenie łącznika, na którym będzie można zamocować koronę.
Dzięki implantom można skutecznie odbudować dużą część kości. Szacuje się, że taki ząb może wytrzymać bez problemów kilkanaście lat, a badania wskazują, że są one w stanie służyć przez nawet 30 lat. Oczywiście nic nie ma za darmo. Jest to dość droga metoda uzupełniania braków. W zależności od rodzaju implantów, długości leczenia i ilości przeprowadzonych badań za jednego zęba trzeba zapłacić od około 1800 złotych do nawet 4000 złotych. Może i jest to dość wygórowana kwota, ale warta swojej ceny.
Jak uzupełnić brakujący ząb natychmiast?
Utrata zęba dla wielu osób jest dość kłopotliwa. Nie zawsze możliwe jest wdrożenie leczenia w trybie natychmiastowym. Wszystko zależne jest od stanu zdrowia czy możliwości finansowych. Niekiedy jednak zdarzają się sytuacje, że trzeba uzupełnić brak natychmiast, bo zaplanowane jest spotkanie biznesowe lub po prostu przyjeżdża rodzina. Jest kilka sposobów na tymczasowe uzupełnienie braku zęba. Jednym z nich jest kupno tymczasowej nakładki kosmetycznej. Taka atrapa skutecznie sprawdzi się w sytuacjach wyjątkowych i sprawi, że zęby będą wyglądać pięknie. Wykonanie implantu zajmuje chwilę. Formuje się go ze specjalnych granulek, które są termoplastyczne.
Nie trzeba się obawiać, że taki implant może zaszkodzić, gdyż granulki są wyprodukowane z przyjaznych środowisku materiałów i nie wywołują żadnych podrażnień czy alergii. Kolejną metodą jest kupno nakładki kosmetycznej, czyli tak zwanych sztucznych zębów tymczasowych. Kosztują one zaledwie kilkadziesiąt złotych i pozwalają na zakrycie braków czy innych mankamentów, które przeszkadzają. Należy pamiętać, że podczas noszenia nakładki nie wolno spożywać ciepłych i gorących napojów czy posiłków. Pod wpływem ciepła traci ona swoje właściwości i może się odkleić od zębów. Można także poprosić protetyka o protezę natychmiastową, która może być wykonana w ciągu zaledwie dwóch lub trzech wizyt w gabinecie stomatologicznym.