Problemy z zębami mogą pojawić się nawet u małych dzieci. Coraz więcej osób cierpi z powodu próchnicy czy różnego rodzaju stanów zapalnych w jamie ustnej. Dużym problemem jest także krzywy zgryz, który po pierwsze wygląda niezbyt ładnie, a po drugie może doprowadzić do dysfunkcji całej żuchwy. Najlepszą metodą leczenia krzywych zębów jest noszenie stałego aparatu ortodontycznego. Choć jest to dość długotrwały proces, to jednak najskuteczniejszy. Należy jednak pamiętać, że ściągnięcie aparatu nie kończy leczenia. Co po aparacie stałym jest jeszcze konieczne? Jakie zabiegi należy wykonać? Czym jest retencja i aparat retencyjny, który nosi się po ściągnięciu aparatu stałego?

Jak wyglądają zęby po zdjęciu aparatu stałego?

Każdy marzy o pięknych i prostych zębach. Noszenie aparatu ortodontycznego jest dość czasochłonne i dla wielu osób może być problematyczne. Przede wszystkim należy w tym okresie szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Czyszczenie zębów pomiędzy drutami i zamkami przyklejonymi do zębów jest dość skomplikowane i wymaga włożenia w to sporo pracy. Nie wolno jednak bagatelizować dokładnego szczotkowania zębów, gdyż po zdjęciu aparatu może pojawić się wiele zmian, które będą wymagały leczenia. Na pewno po ściągnięciu aparatu zęby wyglądają przepięknie. Co po aparacie stałym musi zostać wykonane, aby efekt był jeszcze lepszy? Czasami niezbędne jest uzupełnienie braków lub uszczerbków w niektórych zębach.

Krzywe zęby mogą się kruszyć lub zetrzeć, a to po ich wyprostowaniu jest dość widoczne. Z tego względu ortodonta najczęściej zaleca uzupełnienie braków, aby zgryz był idealnie prosty. Stomatolog także poleruje zęby i ściąga kamień nazębny, który u każdego pacjenta powinien być regularnie ściągany raz w roku. Można poddać się też zabiegowi wybielającemu, choć nie jest to konieczne. Taką decyzję powinien podjąć pacjent samodzielnie, choć warto poradzić się oczywiście lekarza. Zabiegi kosmetyczne to nie wszystko. Co po aparacie stałym jest konieczne, aby zęby nie cofnęły się do pozycji sprzed leczenia? Niezbędne jest noszenie aparatu retencyjnego.

Co dalej po zdjęciu aparatu ortodontycznego?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, co po aparacie stałym jest jeszcze do zrobienia? Na początku przed podjęciem decyzji o leczeniu ortodonta informuje pacjenta, że zdjęcie aparatu nie jest ostatecznym etapem. Należy jeszcze ustabilizować zęby, aby nie cofnęły się one, choć w minimalnym stopniu. Takie sytuacje niestety się zdarzają, ale jedynie u osób, które nie zastosowały się do zaleceń i zrezygnowały z retainera, czyli aparatu retencyjnego. Jest to specjalny aparat, którego zadaniem jest utrzymanie prostych zębów. Lekarz najczęściej zaleca noszenie go przez połowę okresu całego leczenia. Oznacza to, że jeśli aparat stały był założony na rok, to retainer powinien stabilizować zęby przez sześć miesięcy. Czas niezbędny do zakończenia całego procesu prostowania zębów ustala oczywiście ortodonta. To on decyduje, jaki retainer pacjent powinien nosić i ile czasu.

Istnieją dwa rodzaje aparatów retencyjnych. Pierwszy z nich jest ruchomy i składa się z kilku drucików, które umieszcza się na zębach. Nie są one bardzo widoczne, a najczęściej nosi się je jedynie w nocy. Jeśli chodzi o drugi rodzaj, to jest to aparat retencyjny stały. Do wewnętrznej części zębów ortodonta przykleja specjalnym preparatem drucik, który ma za zadanie utrzymać zęby w danej pozycji. Taki retainer jest niewidoczny, a także praktycznie nie odczuwa się jego obecności na zębach. Może on zostać przymocowany jedynie na zębach, które są oczyszczone z kamienia nazębnego i osadów. Należy pamiętać także o dokładnym czyszczeniu zębów ze stałym retainerem. Najlepiej zapytać ortodontę o skuteczną metodę higieny jamy ustnej i technikę szczotkowania zębów.

Retencja w leczeniu ortodontycznym

Wiadomo już, co po aparacie stałym powinno być zrobione i jest to oczywiście noszenie aparatu retencyjnego. Słyszy się wiele głosów, że retencja jest niepotrzebna i jedynie wydłuża okres całego leczenia. Jednak są to głosy osób, które najczęściej nie są kompetentne do wygłaszania takich tez, gdyż nie są w żadnym wypadku związane z medycyną. Retencja odgrywa bardzo ważną rolę w całym procesie leczenia. Jest to kolejny etap, bez którego efekt może utrzymać się jedynie przez krótki czas. Zdarzają się pacjenci, u których zęby cofają się bardzo nieznacznie, ale przez całe życie. W takich wypadkach najlepszą opcją jest stały aparat retencyjny, który utrzyma nowe ustawienie zębów.

Noszenie aparatu retencyjnego nie jest problematyczne, a w przypadku stałego jest praktycznie nieodczuwalne. Koszty takiego leczenia nie są wysokie, a więc nie warto rezygnować z tego etapu, gdyż całe leczenie może pójść na marne. Jeśli ktoś się decyduje na założenie aparatu stałego, to powinien mieć świadomość, że po jego ściągnięciu konieczne jest noszenie retainera. Jest to bardzo ważna część terapii, której nie wolno pominąć. Stosowanie się do zaleceń ortodonty nie tylko przyspieszy efekty, ale także sprawi, że całe leczenie będzie znacznie przyjemniejsze.