W przypadku zgryzu głębokiego problemem są wystające przednie zęby. Niestety nie jest to wyłącznie problem estetyczny. Można mówić o wadzie zgryzu, która powinna zostać poddana leczeniu. W przeciwnym razie mogą z czasem wystąpić mniej lub bardziej poważne problemy. Niekorzystnym zjawiskiem jest zbyt mocne nachodzenie siekaczy na zęby żuchwy. Może to doprowadzić nawet do powstania niekorzystnych zmian w rysach twarzy. Głęboki zgryz powinien być leczony, dlatego warto udać się do stomatologa w celu dobrania właściwej metody, dzięki której wystające przednie zęby przestaną być problemem.

Czym jest „głęboki zgryz”?

Jeśli ktoś powie o głębokim zgryzie, to dla wielu osób będzie to czymś nieznanym. Chodzi tutaj o wystające przednie zęby, czyli o wadzie zgryzu. Powstaje ona w przypadku wystąpienia zaburzenia szczękowo-zgryzowego. Siekacze znajdujące się w górnej części szczęki nie powinna chodzić zbyt mocno na zęby żuchwy. Jeśli jednak tak się stanie, to można mówić o wystąpieniu nieprawidłowości wymagających leczenia. Zwiększony nagryz często przyczynia się do rozmaitych problemów. Wyróżnia się wiele rodzajów zgryzu głębokiego. Może być on częściowy, całkowity, wtórny lub postaci zgryzu wtórnego. W przypadku tego ostatniego nie dochodzi do kontaktowania się zębów przeciwstawnych.

Co powoduje wystające przednie zęby? Jak to leczyc?

Za powstanie głębokiego zgryzu może odpowiadać wiele czynników. Należą do nich przyczyny wewnętrzne i zewnętrzne. Niektóre osoby mają predyspozycje do powstawania różnych wad zgryzu. Uwarunkowania genetyczne są czymś, na co niestety nie ma się wpływu. Oczywiście nie oznacza to, że nie można temu przeciwdziałać, obecnie są skuteczne sposoby na niwelowanie zgryzu głębokiego. Niestety jest to długotrwały proces. Każdy przypadek rozpatruje się indywidualnie. Konieczne staje się wyleczenie ubytków próchniczych, chorób przyzębia. Stomatolog musi również usunąć kamień nazębny. Dopiero potem można przystąpić do leczenia ortodontycznego. Polega ono na założeniu aparatu na zgryz głęboki, który dobiera się w oparciu o stopień zaawansowania wady zgryzu. W zależności od tego, jakie jest rodzaj zgryzu głębokiego, stomatolog może zalecić terapię mającym na celu przemieszczenie zębów, ich wychylenie lub wydłużenie korony.

Co może odpowiadać za powstawanie głębokiego zgryzu?

Za powstanie zgryzu głębokiego mogą odpowiadać czynniki, które miały miejsce już w okresie niemowlęcym. Jeśli matka nie układała dziecka właściwie do snu, to niestety mogło to przyczynić się do tego, że przednie zęby zaczęły nadmiernie wystawać. Przy zaburzonej funkcji połykania także pojawia się nierzadko głęboki zgryz, to samo dotyczy oddychania przez usta. Nawet niewłaściwa praca języka staje się źródłem problemu. Do zgryzu głębokiego może dojść czasem w wyniku niewłaściwych nawyków żywieniowych. Widać to często u dzieci, które mają tendencję do ssania palca, zbyt długiego korzystania ze smoczka. Nawet podpieranie brody jest przyczyną zewnętrzną wystających zębów. Osoby zmagające się z bruksizmem, czyli zgrzytaniem zębów także muszą liczyć się z różnymi problemami ze strony jamy ustnej, między innymi z nadmiernym wystawianiem zębów w szczęce. Przy zbyt małym napięciu mięśni także może dojść do zgryzu głębokiego. Różne choroby wieku dziecięcego lub nawet przebyte przez matkę znajdującą się w ciąży nierzadko stają się powodem do późniejszych problemów z wystającymi zębami.

Dlaczego trzeba leczyć wystające przednie zęby?

Głębokiego zgryzu nie należy bagatelizować. W przeciwnym razie trzeba liczyć jest rozmaitymi skutkami. Wady zgryzu powinny zostać skorygowane. Oczywiście im szybciej to nastąpi, tym lepiej. Brak leczenia zwiększa ryzyko pojawienia się kolejnych zaburzeń. Przy zaawansowanych zmianach mogą wystąpić rozmaite zaburzenia, trudności z wysuwaniem żuchwy. Skutkiem zgryzu głębokiego może być przykładowo skrócenie odcinka przedsionkowego, co wiąże się także ze zmienianiem rysów twarzy. Negatywne konsekwencje występują przy późnym zdiagnozowaniu nieprawidłowości w jamie ustnej i nieleczeniu wystających przednich zębów. Zaburzenia funkcjonalne mogą mieć różne postacie.

U osób z wystającymi przednimi zębami bardzo często obserwuje się wady wymowy. Mają problemy z artykulację, słychać zniekształcenie Z głosek. Wszystko to wynika z tego, że zęby górne i dolne znajdują się zbyt blisko siebie. Kolejnym problemem staje się nadmierne ścieranie zębów, dotyczy to uzębienia szczęki i żuchwy. Niekorzystne zmiany widać także w przypadku dziąseł kropka głęboki zgryz ma negatywny wpływ na ich kondycję, to samo dotyczy przyzębia. Trzeba liczyć się z wystąpieniem rozmaitych schorzeń. Nieleczone wystające zęby prowadzą także do problemów ze stawami skroniowo-żuchwowym i. Pojawiają się trudności ugryzieniu i rzucił. Mięśnie twarzy są zbyt mocno napinane, to sprawia dyskomfort. Oczywiście nie można jednoznacznie określić, ile trwa leczenie zgryzu głębokiego. Jest to kwestia indywidualna, uzależniona od wielu czynników.