Cofające się dziąsła stanowią problem, który nie dotyczy wyłącznie defektu kosmetycznego. Jeśli zostanie to zbagatelizowane, to niestety z czasem może dojść do utraty uzębienia. Należy wobec tego wybrać się do gabinetu stomatologicznego w razie wystąpienia recesji dziąseł. Najpierw powinno się jednak dowiedzieć, po czym ją poznać i co przyczynia się do jej powstania. Pora zastanowić się, cofanie dziąseł jak leczyć, aby pozbyć się problemu i zniwelować nieprzyjemne objawy.

Cofające się dziąsła – poznaj główne przyczyny

Zanim ktoś zacznie zastanawiać się, cofanie dziąseł jak leczyć, to warto poznać przyczyny występowania tego typu problemu z uzasadnieniem. Na skutek recesji dziąseł dochodzi do odsłaniania się szyjek i korzeni zębowych. Cofanie dziąseł jest problemem, który może wystąpić u każdego, niezależnie od płci i wieku. Nawet u dzieci obserwuje się zanik dziąseł. Najczęściej borykają się z tym jednak osoby dorosłe. O zanikaniu dziąseł można mówić w przypadku wszystkich zębów, bez wyjątków. Pojawia się wobec tego pytanie, z czego to wynika. Czynników odpowiedzialnych za cofanie dziąseł jest wiele. U niektórych źródłem problemu stają się uwarunkowania genetyczne. Jeśli ktoś ma cienkie i delikatne dziąsła, to niestety stają się one podatne na zanikanie. Do przyczyn tego niechcianego zjawiska zalicza się również zbyt mocno spłycony przedsionek jamy ustnej. Nieprawidłowe ułożenie zębów w łuku zębowym także sprzyja cofaniu dziąseł.

Za recesję dziąseł może odpowiadać bruksizm. Jeśli ktoś często zbyt mocno zgrzyta zębami, zaciska je przykładowo ze stresu, to niestety odbija się to na niekorzystnie między innymi na dziąsłach. Dochodzi do ich obniżenia i odsłonięcia szyjek, korzeni. Nawet nieprawidłowa higiena jamy ustnej stanowi poważny problem. Przy zbyt intensywnym szorowaniu, szczególnie szczoteczką z twardym włosiem, łatwo między innymi o cofanie dziąseł. Szorowanie w poziomie jest bardzo niekorzystne, ale wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że stosuje nieodpowiednią technikę szczotkowania. Bardzo złym pomysłem jest także używanie wykałaczek. Nieprawidłowa technika stosowania nici dentystycznych również może stać się źródłem problemu. Jeśli ktoś myje zęby zbyt rzadko i niedokładnie, to niestety sprzyja to gromadzeniu się płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego. To z kolei jest już prostą drogą do objęcia dziąseł stanem zapalnym. Kolejnym krokiem może być ich recesja. Przy urazach mechanicznych dziąseł także łatwo o ich cofanie.

Cofanie dziąseł – jakie są objawy?

Najważniejsza jest profilaktyka, bo po wystąpieniu recesji niestety nie pomogą domowe sposoby. Niezbędne jest odwiedzenie gabinetu stomatologicznego, w którym zostanie ustalone, cofanie dziąseł jak leczyć. Każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie, w zależności od źródła problemu. O recesji dziąseł można mówić, gdy dojdzie do obniżenia ich brzegów. Widać to wyraźnie, bo dochodzi do odsłonięcia szyjek zębowych. Widoczne stają się ich korzenie. Można wręcz powiedzieć, że zęby w pewnym stopniu wydłużają się. Na tym jednak nie koniec problemów. Do objawów cofania dziąseł zalicza się również dyskomfort towarzyszący przede wszystkim podczas spożywania pokarmów, picia zimnych i gorących napojów. Zęby stają się nadwrażliwe na kwasy. Można mówić o bólu nawet podczas szczotkowania. Kontakt dziąseł z włosiem szczoteczki staje się niezwykle nieprzyjemny. Może dojść nawet do powstania ubytków próchniczych. U niektórych osób cofanie dziąseł skutkuje pojawieniem się obrzęku i krwawienia. Jeśli recesja zębów nie będzie leczona, to niestety może w końcu dojść do utraty uzębienia.

Cofanie dziąseł jak leczyć?

Po zaobserwowaniu u siebie niepokojących zmian w jamie ustnej pozostaje wybrać się do stomatologa w celu ich ocenienia. Po postawieniu diagnozy będzie można przejść do podjęcia dalszych działań mających na celu przeciwdziałanie pogłębianiu się problemu. Pojawia się pytanie, cofanie dziąseł jak leczyć. Metody zawsze dobiera się, w zależności od tego, co przyczyniło się do recesji dziąseł i jaki jest stopień zaawansowania całego procesu. Dermatolodzy wykonują zabiegi mające na celu pokrycie odsłoniętych dziąseł specjalnym preparatem. Trzeba jednak mieć na uwadze, że bardzo często nie są one wykonywane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Należy zwykle udać się do dentysty prywatnie.

Istotne staje się zmienienie nawyków dotyczących dbania o higienę jamy ustnej. Często usuwa się także kamień nazębny, eliminuje próchnicę. Leczenie może polegać także na chirurgicznej korekcie przyczepu wędzidełka warg i policzków lub plastyki przedsionka jamy ustnej. Jeśli zęby są stłoczone, to niezbędne staje się wdrożenie leczenia ortodontycznego. Czasem trzeba wymienić wypełnienie w uzębieniu lub je wygładzić. Jest wiele zabiegów, które służą do regenerowania dziąseł. W miejscu zmian nakłada się specjalne błony, które służą jako bariera ochronna. Jest to sposób na pokrycie recesji dziąseł. Pomocy staje się także kwas hialuronowy, który sprzyja odbudowie dziąseł. Wstrzykuje się go w nabłonek.