Próchnica może pojawić się już w przypadku małego dziecka, które jest karmione butelką. Nie można jednak tego bagatelizować. Nieleczona próchnica to poważny problem. Warto zadbać przede wszystkim o profilaktykę. Po zauważeniu objawów próchnicy konieczne jest udanie się z dzieckiem do stomatologa w celu przeciwdziałania jej dalszemu rozwojowi. O próchnicy butelkowej można mówić w przypadku zębów mlecznych, pojawiają się na szkliwie różne zmiany barwnikowe. Plamy i odbarwienia najczęściej mają białe zabarwienie. Ich pojawienie się jest wyraźnym znakiem alarmowym. Pora zastanowić się, na czym polega próchnica butelkowa u dzieci leczenie.
Próchnica butelkowa – jak wygląda i co robić?
Przed poznaniem tego, na czym polega próchnica butelkowa u dzieci leczenie, należy zastanowić się, czym ona jest, z czego wynika. Pojawia się u dzieci, które mają jeszcze zęby mleczne. Do rozwoju próchnicy dochodzi przede wszystkim w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej. Jeśli w przestrzeniach międzyzębowych znajdują się resztki pokarmowe, szczególnie zawierające cukier, to niestety stają się one pożywką dla bakterii. Początki próchnicy można poznać po wystąpieniu smug i przebarwień na szkliwie. Z czasem zmieniają one zabarwienie, ciemnieją. Wygląda to bardzo nieestetycznie i nie stanowi wyłącznie efektu kosmetycznego. Próchnica butelkowa rozwija się bardzo szybko, rozprzestrzenia na sąsiadujące zęby. Początkowo dotyczy wyłącznie zębów mlecznych, ale nieleczona zaatakuje również zęby stałe. To z kolei jest prostą drogą do powstania wad zgryzu. Zaawansowana próchnica butelkowa ma postać brązowych i nawet czarnych plam na zębach, najczęściej przy dziąsłach. Jedynym słusznym rozwiązaniem będzie udanie się do stomatologa ze swoim dzieckiem, aby zastosować odpowiednie leczenie.
Próchnica butelkowa u dzieci leczenie
Próchnica butelkowa bardzo często rozwija się w przypadku dzieci, u których dochodzi do długotrwałego kontaktu uzębienia ze smoczkiem. Powoduje to osadzanie się na zębach pokarmu zawierającego cukier. Bakterie odżywiają się węglowodanami, namnażają w jamie ustnej bardzo szybko. Następuje to przede wszystkim w nocy ze względu na zmniejszone wydzielanie śliny. Trzeba liczyć się z tym, że zęby mleczne są słabo zmineralizowane, przez co szczególnie podatne na działanie bakterii. Powstają wobec tego ubytki w szkliwie. Jeśli dziecko pije z butelki przez długi czas, to niestety trzeba liczyć się z tym, że jego zęby będą szczególnie narażone na rozwój bakterii odpowiedzialnych za próchnicę. Jeżeli nie zadba się dodatkowo o prawidłową higienę jamy ustnej, to ryzyko wystąpienia próchnicy drastycznie wzrośnie. Próchnica butelkowa u dzieci leczenie jest uzależnione od stopnia jej zaawansowania. Stosuje się fluoryzację, ozonowanie, laseroterapię.
Jak pozbyć się próchnicy u dzieci?
W przypadku próchnicy we wczesnym stadium stosuje się przede wszystkim fluoryzację zębów, czyli nakłada na szkliwo specjalne preparaty o zwiększonej zawartości fluoru. Jeśli jednak doszło do rozwoju próchnicy, pojawienie się ciemnych plam na szkliwie, to konieczne stanie się sięgnięcie po azotan srebra. Służy on jako impregnat, wykazuje działanie antybakteryjne. Impregnacja musi zostać przeprowadzona wielokrotnie, z zachowaniem właściwych odstępów czasowych. Niestety trzeba liczyć się z tym że ciemne plamy nadal pozostaną na zębach. Próchnica butelkowa u dzieci leczenie polega także na uzupełnianiu powstałych ubytków. Ma na celu usunięcie śladów próchnicy. Można również zastosować ozonowanie, ozon jest silnym utleniaczem, posiada właściwości bakteriobójcze. Do usuwania próchnicy służy również wiązka światła lasera. Przenika ona do głębokich warstw zęba, dzięki czemu skutecznie przeciwdziała rozwojowi próchnicy. Jeśli doszło do powstania zaawansowanych zmian na zębach mlecznych, to w gabinecie stomatologicznym zostanie przeprowadzony zabieg lapisowania, co umożliwia zachowanie uzębienia.
Próchnica butelkowa u małych dzieci a profilaktyka – o czym należy pamiętać?
Jeśli rodzice chcą chronić swoje dziecko przed rozwojem próchnicy, to należy zadbać przede wszystkim o profilaktykę. Można przeciwdziałać rozwojowi schorzenia, przede wszystkim nie dopuścić do nadmiernego namnażania chorobotwórczych drobnoustrojów. Trzeba pamiętać o tym, że zęby dzieci są szczególnie podatne na rozwój próchnicy i jeśli już do niej dojdzie, to bardzo szybko postępuje. Kluczowa staje się oczywiście prawidłowa higiena jamy ustnej. Zaleca się szczotkowanie zębów co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej robić to po każdym posiłku. Oczywiście trzeba odczekać pół godziny po jedzeniu, aby nie uszkodzić szkliwa. Istotne jest także stosowanie pasty z fluorem przeznaczonej dla dzieci. Bardzo ważne będzie ograniczenie spożycia cukru w diecie dziecka. Nie powinno się mu podawać żadnych słodzonych napojów, soków owocowych. Profilaktyką będą także regularne wizyty u stomatologa. Z kolei w przypadku starszych dzieci istotne jest ograniczenie karmienia karmienie butelką, ma to szczególne znaczenie nocą.