Zapalenie okostnej kojarzy się głównie z narządem ruchu, ale może dotyczyć także zęba. Okostna jest warstwą ochronną, błoną otaczającą kości. Nie może zabraknąć jej także w jamie ustnej, a dokładnie w kościach szczęki i żuchwy. Problem pojawia się, gdy zostanie ona objęta stanem zapalnym. Trzeba liczyć się z wystąpieniem dolegliwości bólowych. Mogą być one bardzo dokuczliwe, dlatego nie powinno się zwlekać z wizytą u stomatologa. Oczywiście doraźnie można wspomóc się środkami przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty, ale nie rozwiązuje to problemu. Warto dowiedzieć się, jak leczyć zapalenie okostnej zęba i co przyczynia się do powstania tej przypadłości.
Co warto wiedzieć o zapaleniu okostnej zęba?
Osoby zastanawiający się nad tym, jak leczyć zapalenie okostnej zęba, powinny w pierwszej kolejności poznać przyczyny powstania tego schorzenia. Powodów zapalenia okostnej zęba może być wiele, ale najczęściej jest następstwem nieleczonej próchnicy. Jeśli dojdzie do zapalenia miazgi zęba, to może on objąć także głębsze tkanki. Wynika to z namnażania się chorobotwórczych bakterii. Gromadzą się one w korzeniu, czyli pozostają niewidoczne gołym okiem. Jeśli ktoś zmaga się z zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych lub z rozmaitymi schorzeniami dotyczącymi przyzębia, to również może w końcu dojść do zapalenia okostnej. Nie można jednak tego lekceważyć, bo wiąże się to z wystąpieniem szeregu dodatkowych konsekwencji. Jeśli nie zostanie zastosowane odpowiednie leczenie, to zapalenie okostnej zęba może przyczynić się do powstania ropnia. W jego przypadku szybkie działanie to podstawa, w przeciwnym razie zwiększa się ryzyko utraty zęba. Jedynym wyjściem stanie się w takim przypadku jego wyrwanie.
Jakie są objawy zapalenia okostnej zęba?
Zapalenie okostnej zęba można poznać przede wszystkim po wystąpieniu silnych dolegliwości bólowych. Bardzo często ból jest odczuwalny na całej głowie. Można go czuć głównie w okolicach zatok lub w odcinku szyjnym. Najbardziej uciążliwe symptomy doskwierają podczas spożywania jedzenia. Jako że okostna jest miejscem bardzo unerwiony, to podczas gryzienia ból bardzo się wzmaga. Stanowi zapalnemu towarzyszy zaczerwienienie i powstanie opuchlizny. Spuchnięty policzek to jeden z wielu problemów. Bardzo często występują także objawy grypopodobne, pojawia się gorączka. Można wyczuć wyraźnie powiększone węzły chłonne. Nierzadko występuje również szczękościsk. Z tego typu objawami nie można normalnie funkcjonować, dlatego powinno się niezwłocznie udać do gabinetu stomatologicznego. Szybka interwencja sprawia, że można złagodzić dolegliwości, uratować są przed jego usunięciem.
Jak leczyć zapalenie okostnej zęba?
Po znalezieniu przyczyny, przychodzi czas na zapoznanie się z informacjami, które dotyczą tego, jak leczyć zapalenie okostnej zęba. Postawienie prawidłowej diagnozy to podstawa, aby można było ustawić odpowiednią terapię. Stomatolog dokładnie ogląda jamę ustną pacjenta, wykonuje również zdjęcie rentgenowskie uzębienia. Pozwala to na wykrycie zapalenia okostnej zęba. Jeśli zostanie zauważony stan zapalny, to w celu jego zredukowania podaje się odpowiedni antybiotyk. W przypadku zapalenia okostnej zęba najczęściej przepisywanym środkiem jest klindamycyna. Lek ten wykazuje działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Jest skuteczny w przypadku wielu rodzajów drobnoustrojów. Antybiotykoterapia trwa najczęściej 7 dni, ale leczenie może zostać wydłużone o kolejny tydzień, jeśli pojawi się taka potrzeba. Pacjent przyjmuje również leki przeciwbólowe, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Zawsze można zapytać o poradę farmaceutę w doborze odpowiedniego preparatu.
Co pomoże w przypadku zapalenia okostnej zęba?
W przypadku zapalenia okostnej zęba najpierw konieczne jest zakończenie antybiotykoterapii, aby można było przejść do kolejnego etapu w postaci leczenia endodontycznego. Trzeba oczywiście pamiętać o tym, że nawet po zastosowaniu leczenia kanałowego czasem pozostaje już tylko ekstrakcję zęba. Oczywiście stomatolodzy starają się tego uniknąć. Warto też wiedzieć, jak leczyć zapalenie okostnej zęba za pomocą domowych sposobów. Nie zawsze można od razu trafić do gabinetu stomatologicznego, dlatego pozostaje przynajmniej zredukowanie nieprzyjemnych objawów.
Jak sobie radzić po wystąpieniu zapalenia okostnej zęba?
W przypadku metod domowych leczenie jest wyłącznie by objawowe. Można pomóc sobie przykładowo zimnymi okładami. Przykłada się kostki lodu owinięte szmatką w celu zmniejszenia bólu i opuchlizny. Innym sposobem jest robienie płukanek ziołowych. Warto wobec tego mieć pod ręką zioła o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Godna polecenia będzie płukanka z szałwii, można również sięgnąć po olejek eteryczny z tej rośliny. Oczywiście należy go rozcieńczyć z wodą. Posiada właściwości odkażające. Rumianek również przyniesie ukojenie przy problemach z bolącym zębem. Jest też wiele leków dostępnych bez recepty, które niwelują ból typu paracetamol, ibuprofen ketoprofen, diklofenak. Oczywiście opcji do wyboru jest więcej.