Higiena jamy ustanej jest bardzo ważna dla każdego człowieka. Niestety, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że o jamę ustną należy dbać już od pierwszych dni życia noworodka. Próchnica może pojawić się już na pierwszym zębie, dlatego warto zadbać o naszego maluszka. W niniejszym artykule wyjaśniamy: kiedy zacząć czyścić dziąsła, jak powinno wyglądać czyszczenie dziąseł niemowlaka, dlaczego jest to tak ważne i co można zastosować na pleśniawki. Zachęcamy do lektury.

Kiedy mycie jamy ustnej noworodka?

Zawiązki zębów mlecznych rozwijają się już w okresie płodowym. Zdecydowana większość dzieci rodzi się bez zębów, jednak raz na jakiś czas rodzi się dziecko już z wyrżniętym zębem. Dlatego czyszczenie dziąseł niemowlaka powinno odbywać się już od jego pierwszych dni. Należy podkreślić, że mleko matki i mleko modyfikowane w składzie zawierają cukry, które długotrwale zalegające w jamie ustnej są pożywką dla rozwoju próchnicy i bakterii, a także do powstawania pleśniawek. Pleśniawki to białe plamy, które powstają na tle grzybicznym (rozwojowi grzybów sprzyja środowisko słodkie). Jak już pojawią się pierwsze zęby należy włączyć do codziennej higieny pastę do zębów. Pierwsze zęby wychodzą w około 6 – 12 miesiącu życia. Szczoteczki dostosowane są do wieku dziecka, tak samo jak i pasty.

Higiena jamy ustnej niemowlęcia

Czyszczenie dziąseł niemowlęcia odbywać się powinno dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym karmieniu. Najprostszym sposobem jest owinięcie gazika lub pieluchy tetrowej wokół palca, namoczenie go w czystej i przegotowanej wodzie i masowanie dziąseł. Nie należy zapominać w tej czynności o języku i wnętrzu jamy ustnej (wewnętrzna część policzków i podniebienie). Czyszczenie dziąseł niemowlaka w ten sposób powinno się odbywać aż do wyrżnięcia zębów. Czyszczenie dziąseł niemowlaka można wykonać także szczoteczką do zębów. Zgodnie z zaleceniami stomatologów powinna być ona jak najmniejsza, a włosie wykonane z miękkiego nylonowego włosia. Niektóre dzieci nie tolerują mycia zębów szczoteczką. W takiej sytuacji można wypróbować silikonową szczoteczkę zakładaną na palec. To coś pośredniego między gazą na palcu – do której maluch jest już przyzwyczajony – a standardową szczoteczką.

Co na pleśniawki u niemowlaka

Zaniedbanie higieny jamy ustnej u noworodka i niemowlaka może przynieść negatywne skutki dla jego zdrowia. Wspomniano już, że mogą wystąpić pleśniawki wywołane grzybem. Nieleczone mogą rozprzestrzenić się na gardło, przełyk i jelita, co w konsekwencji doprowadzi do wahania masy ciała i zaburzeń wchłaniania wartości odżywczych przez organizm. Najpopularniejszym lekiem na pleśniawki u niemowlaka jest nystatyna, którą trzeba pędzlować zmienione miejsca. U niemowlaka najlepiej nasączyć gazę płynem, nałożyć ją na palec i delikatnie masować dziąsła, język, podniebienie i policzki. To lek wydawany na receptę, dlatego trzeba udać się z dzieckiem do lekarza na wizytę.

Podsumowując, czyszczenie dziąseł niemowlaka jest bardzo ważne. Dzięki zachowaniu higieny jamy ustnej można uniknąć wielu chorób i dolegliwości np. pleśniawek.