Wędzidełko to fałd śluzówkowy, który łączy jamę ustną ze spodem języka. Niektóre osoby mają bardzo krótkie wędzidełko, przez co bardzo ograniczona jest ruchomość języka. Główne objawy to oczywiście problemy z wymową. Nacięcie wędzidełka języka wykonuje się, żeby zniwelować tę przypadłość. Taki zabieg jest określany jako frenotomia. Warto zwrócić szczególną uwagę na fakt, że okres rekonwalescencji jest stosunkowo krótki, a zabieg jest bardzo skuteczny. Na zajęcia logopedyczne muszą się udać osoby po przejściu zabiegu. W tym artykule podpowiemy, jak się przygotować do nacięcia wędzidełka
Ile kosztuje nacięcie wędzidełka?
Warto mieć świadomość, że podcięcie wędzidełka jest niezwykle szybkim zabiegiem, który trwa przeważnie kilku minut. Osoba mu poddawana musi być na czczo i przeważnie stosuje się miejscowe znieczulenie. Lekarz przy pomocy lasera lub skalpela wycina określony fragment. Za mniej inwazyjną metodę jest uznawane laserowe podcięcie wędzidełka. Wielu pacjentów zastanawia się, czy nacięcie wędzidełka boli. Koszt zabiegu wynosi 300-400 zł, więc nie jest to duży wydatek. Kilka godzin po tym, jak znieczulenie przestanie działać może wystąpić lekki dyskomfort. Żeby zniwelować opuchliznę można przykładać lód do twarzy. Miejscowe krwawienie może wystąpić podczas pierwszych dni po wykonaniu zabiegu. Po całkowitym zabliźnieniu się ran krwawienie powinno ustąpić. Wyłącznie po konsultacji logopedyczno-laryngologicznej można przeprowadzić podcięcie wędzidełka u dzieci i dorosłych.
Jak wygląda nacięcie wędzidełka?
Laryngolog musi ocenić stan języka oraz długość wędzidełka. Zadaniem logopedy jest określenie przewidywanych skutków skrócenia fałdu. Lekarz powinien dobrać odpowiednią metodę przeprowadzenia zabiegu. W zależności od miasta cena podcięcia wędzidełka może się trochę różnić. Ograniczający fałd ma duży wpływ na ruchliwość języka, więc najlepiej go wyciąć. Przyczynia się również do pojawienia się wad wymowy. Dziecko będzie mówić niewyraźnie, jeśli odpowiednio wcześnie nie przeprowadzi się korekty. Duży dyskomfort może generować wymówienie spółgłosek takich jak „sz”, „ż” oraz „r”. Problemów jednak nie zlikwiduje sam zabieg, dlatego późniejsza rehabilitacja w gabinecie logopedy jest bardzo ważna. Najlepiej korzystać z usług renomowanych specjalistów, którzy wiele lat działają w branży i cieszą się pozytywną opinią.
Jak długo goi się podcięte wędzidełko?
Frenotomia to zabieg wykonywany nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci. Wędzidełko to struktura tkankowa, która znajduje się między dnem jamy ustnej a spodem języka. Skrócone wędzidełko skutkuje najczęściej problemami z prawidłową wymową oraz utrzymaniem higieny jamy ustnej. Utrudnione jest także przeżuwanie pokarmów. Podcięte wędzidełko goi się kilka tygodni i w tym czasie trzeba powstrzymać się od spożywania gorących oraz zimnych pokarmów. Gdy trudności z ruchomością języka stają się widoczne to konieczne może być podcięcie wędzidełka językowego. Można śmiało powiedzieć, że zabieg wchodzi w zakres chirurgii jamy ustnej. Po dokładnym przeczytaniu tego artykułu powinieneś wiedzieć, na czym polega nacięcie wędzidełka.