Próchnica u rocznego dziecka leczenie to tematyka, która interesuje bardzo wielu rodziców. Nie da się ukryć, że próchnica jest chorobą, która może zaatakować nawet najmłodsze dzieci. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna dla maluszka, dlatego też specjaliści stomatolodzy zalecają, aby ząbki myć nawet niemowlakom. W tym celu stworzono nawet specjalne szczoteczki, które rodzic może nakładać na palec. Próchnica u rocznego dziecka leczenie to zagadnienie, na temat którego będzie można dowiedzieć się więcej poniżej.

Czy roczne dziecko może mieć próchnicę?

To może wydawać się dziwne, wręcz nie do uwierzenia, ale nawet u rocznego dziecka może rozwinąć się próchnica. Jest to choroba bakteryjna, która może rozwinąć się na przykład wtedy, gdy w diecie dziecka jest zbyt dużo cukru. Jednocześnie warto wspomnieć o tym, że nie oznacza to, że próchnica spowodowana jest tym, że dziecko spożywało cukierki czy inne przetworzone produkty. W końcu w mleku mamy również znajdują się cukry, które odpowiadają za przyjemny smak tego podstawowego pokarmu maluszka.

Czy zatem roczne dziecko może mieć próchnicę? Jak najbardziej tak, jest to dosyć często występujący problem. Warto sprawdzać ząbki swojego dziecka, dobrze obserwować je w świetle dziennym, a jeżeli tylko pojawi się jakaś zmiana na zębie, od razu zgłosić się do lekarza stomatologa. Próchnica u rocznego dziecka leczenie to tematyka, w której specjalizują się tylko nieliczni lekarze. Są to najczęściej stomatolodzy dziecięcy, którzy wiedzą, w jaki sposób prawidłowo leczyć próchnicę nawet u niemowlaka.

Jak leczyć próchnicę u rocznego dziecka?

Bez wątpienia leczenie próchnicy u rocznego dziecka przebiega inaczej niż u dziecka starszego czy osoby dorosłej. Próchnica u rocznego dziecka leczenie to postępowanie, podczas którego absolutnie nie dochodzi do borowania czy innego mechanicznego usuwania zmienionej chorobowo tkanki. Lekarz natomiast stosuje specjalne preparaty, które nakłada na ząbki. Nie leczą one całkowicie z próchnicy, ale na przykład zabezpieczają pozostałe zęby przed zakażeniem się próchnicą. Jest to zatem bardziej postępowanie zachowawcze, które prowadzone jest po to, aby próchnica nie ogarnęła większej ilości ząbków. W końcu maluszkowi zęby mleczne potrzebne są do 5, 6, a czasami nawet 7 roku życia. To właśnie mniej więcej w tym okresie dzieciom zaczynają wypadać mleczaki i rosnąć zęby stałe.

Dlaczego rocznemu dziecku psują się zęby

Próchnica u rocznego dziecka leczenie to zagadnienie, któremu przyjrzeliśmy się już stosunkowo dokładnie. Warto poznać jednak odpowiedź również na pytanie o to, dlaczego w ogóle dzieciom psują się zęby. Najczęściej dzieci zarażają się próchnicą od dorosłych. Przykładowo jeżeli rodzic wkłada do swoich ust smoczek dziecka, a sam ma zaniedbane zęby, szybko może zarazić swoje dziecko próchnicą. Dodatkowo pokarmy spożywane przez małe dzieci, w tym również produkty przetworzone, które często poddaje się maluchom, a także na przykład miód używany jako zdrowy zamiennik cukru, również powodują psucie się ząbków.