ęby to jedna z najważniejszych wizytówek człowieka. Badania socjologów wskazały, iż piękny, zadbany uśmiech podnosi atrakcyjność aż dziewięciokrotnie i mowa tu zarówno o atrakcyjności na rynku pracy w handlu czy też w powodzeniu u płci przeciwnej. Zęby niestety często się psują i podstawowym sposobem leczenia niedoskonałości zgryzu jest stosowanie plomb. Dawniej w użyciu były tylko srebrne plomby amalgamatowe, dziś istnieją nowocześniejsze wypełnienia kompozytowe. Zapoznaj się z artykułem by dowiedzieć się czy wymiana plomb na białe ma sens.

Czy wymieniać plomby amalgamatowe na kompozytowe?

Wiele osób posiadających plomby amalgamatowe decyduje się na ich usunięcie i zastąpienie plombami kompozytowymi. Czy warto dokonać tego typu zabiegu? Odpowiedź na to pytanie zależy od konkretnego przypadku. Przede wszystkim należy przeprowadzić dokładne badanie i oględziny zgryzu. Plomby amalgamatowe, złożone z metali takich jak rtęć czy srebro a montowane na cement dentystyczny mają swoje zalety i wady, które nie pozostają bez wpływu na późniejszy stan wypełnionego nimi uzębienia. Do ewidentnych zalet plomb amalgamatowych należy ich długa trwałość – raz założone mogą chronić zęba nawet przez 40 lat. Między innymi z tego powodu Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje je i wciąż są w naszym kraju dostępne.

Niestety plomby z rtęcią mają też istotne wady. Przede wszystkim należą do nich – przewodnictwo cieplne co sprawia, że spożywając bardzo gorące albo bardzo zimne posiłki odczuwamy dyskomfort oraz możliwość powstawania rozszczelnień. Aby amalgamat przetrwał wiele lat musi być wykonany dokładnie i profesjonalnie ze szczegółową analizą zęba. Wykonanie złe, które często zdarza się dentystom powoduje rozszczelnienie i powstawanie próchnicy a w konsekwencji degradację zęba, wokół amalgamatu.

Kiedy wskazana jest wymiana plomb na białe?

Pierwszą sytuacją w której nastąpić powinna wymiana plomb na białe są sytuacje zdrowotne. W przypadłościach psucia się korony zęba, rozszczelnień amalgamatu oraz zauważenia próchnicy zęba należy natychmiast usunąć plombę rtęciową zastępując ją białą plombą kompozytową. Również amalgamat włożony w resztkę zęba, delikatną i grożącą pęknięciem powinien zostać usunięty ze względów bezpieczeństwa. Drugą kategorią, gdy zastanowić się można nad wymianą plomb na kompozytowe światłoutwardzalne są względy komfortu osobistego i estetyczne. Wygląd zgryzu z szarymi wypełnieniami kontrastuje z bielą zębów i u osób, dla których piękny wygląd jest podstawą kariery zawodowej (modelów, aktorów) dobrą opcją jest wymiana plomb.

Nie należy natomiast wymieniać amalgamatów jeśli nie czujemy dyskomfortu a plomby zamontowane są w pełni prawidłowo i szczelnie. Powinny wówczas posłużyć jeszcze wiele lat. Niektórzy dentyści straszą swoich pacjentów, iż plomby amalgamatowe są toksyczne dla organizmu i należy je w każdym przypadku natychmiast wymienić na nowe. Nie jest to prawdą, owszem były takie opinie części środowiska stomatologicznego, jednak nie zostały potwierdzone. Plomby z rtęcią wykazują toksyczność podczas ich zakładania, jednak gdy już zastygną nie są niebezpieczne – taką opinię wyraziła Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) a potwierdziła ją rekomendacja podobnej agendy Unii Europejskiej SCENIHR.

Wymiana ciemnych plomb na białe w Polsce i za granicą

Wymiana plomb na białe jest świadczona w setkach gabinetów dentystycznych w Polsce. Gabinety te muszą spełniać standardy unijne bezpieczeństwa, bowiem usuwanie plomby z rtęcią może wydzielić do środowiska jej opary. Każdy dentysta prowadzący taki zabieg powinien mieć maseczkę, drzwi winny być oznaczone specjalnym znakiem o zagrożeniu metalami ciężkimi a pomieszczenie odpowiednio dezynfekowane i wentylowane. Gabinet dentystyczny musi także rejestrować wywóz odpadów niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia, którymi są stare wypełnienia amalgamatowe. Koszt wymiany tego typu plomby jest równoważny z kosztem założenia nowej – wynosi około dwustu złotych a w przypadku potrzeby rekonstrukcji większej części zęba wydatek taki wzrośnie do czterystu złotych. Refundacja Narodowego Funduszu Zdrowia od kilku lat obejmuje implementację plomb białych jednak tylko na części zębów. Plomby kompozytowe są refundowane tylko na zębach od jedynki do trójki czyli na siekacze oraz kły, natomiast na przedtrzonowce i trzonowce można uzyskać tylko refundowane amalgamaty. Pozostałe wymiany plomb na białe należy realizować w zakładach prywatnych.

W innych państwach sytuacja wygląda różnie. W Stanach Zjednoczonych Ameryki cała opieka dentystyczna jest prywatna, nie ma tam żadnych plomb refundowanych przez państwo. Spora część społeczeństwa (w szczególności klasy niższe i imigranci ekonomiczni) nadal stosuje amalgamaty i nie wymienia ich, natomiast klasa średnia i wyższa używa już tylko plomb białych. Ciekawa sytuacja na rynku dentystycznym panuje w Turcji. Z racji dużej inflacji i szerokiego rozwoju stomatologii Turcja jest uważana za najbardziej ekonomiczny rynek stomatologiczny w Europie, również wymiana plomb na białe jest tu zdecydowanie najtańsza. Problemem pozostaje natomiast jakość tureckiej dentystyki, która wciąć znajduje się poniżej standardów europejskich.