Wizyta kobiety w ciąży w gabinecie stomatologicznym to temat, któremu od dawna wciąż towarzyszy wiele nieporozumień. W efekcie wiele kobiet z obawy o zdrowie swojego dziecka w ogóle nie odwiedza stomatologa w czasie ciąży. Tymczasem jest to błąd. Kobiety w ciąży mogą jak najbardziej odwiedzać gabinet dentystyczny i leczyć zęby. Warto zatem rozwiać kilka mitów na ten temat.

Czego nie można robić u dentysty w ciąży?

Jak wspomniano, kobieta w ciąży może jak najbardziej korzystać z usług stomatologicznych. Jak jednak można się domyślić, nie może się to jednak odbywać na identycznych zasadach, jak w przypadku kobiety, która w ciąży nie jest. Są tu bowiem pewne ograniczenia. W pierwszej kolejności wskazać trzeba na badania rentgenowskie. Zdjęcie RTG wykonywane jest w celu przeanalizowania stanu uzębienia. Jeśli takie badanie nie jest konieczne, to lepiej będzie, jeśli ciężarna u dentysty nie będzie go wykonywać. Pamiętać jednak trzeba, że dziś w gabinetach stomatologicznych korzysta się z nowoczesnej aparatury. Oznacza to, że urządzenia do wykonywania zdjęć RTG emitują naprawdę niewielkie dawki promieniowania rentgenowskiego. Dlatego, jeśli jednak takie badanie okaże się rzeczywiście niezbędne, to może być ono wykonane. Ważne jest jednak, aby badanie wykonywane było po konsultacji z lekarzem kobiety oraz przy zastosowaniu najwyższych środków ostrożności. Dodać jeszcze warto, że badanie rentgenowskie, jeśli jest już konieczne, to wykonane powinno być jedynie raz przez cały okres ciąży. Ciężarna u dentysty zrezygnować powinna także ze znieczulenia. Kobiety w ciąży nie powinny z niego korzystać zwłaszcza w pierwszym trymestrze. W późniejszych miesiącach ciąży dopuszczalne jest zastosowanie małej dawki środka znieczulającego. Nie może być to jednak preparat zawierający w swoim składzie adrenalinę lub noradrenalinę. Wspomnieć trzeba jeszcze o zabiegach z zakresu protetyki. Dziąsła w czasie ciąży są bardziej narażone na krwawienie. Dlatego kobiety powinny ich unikać. Zrezygnować powinno się również z zabiegów stomatologii estetycznej.

Czy znieczulenie u dentysty może zaszkodzić ciąży?

O znieczuleniu już nieco powiedziano wcześniej. Warto jednak zatrzymać się przy tym temacie nieco dłużej. Czy ciężarna u dentysty powinna korzystać ze znieczulenia? W pierwszym trymestrze ciąży lepiej jest ze znieczulenia zrezygnować. W tym bowiem czasie płód rozwija się najszybciej. Jednak w drugim i trzecim trymestrze korzystanie ze znieczulenia stomatologicznego jest jak najbardziej możliwe. Oczywiście nie powinno się z tym przesadzać. Dlatego najlepiej jest, aby kobieta zadbała o stan swojego uzębienia przed zajściem w ciąże. Nie da się jednak ukryć, że jakiś problem z zębem może pojawić się zawsze. Kobieta chcąc skorzystać ze znieczulenia, pamiętać powinna o tym, aby zawsze poinformować dentystę, że jest w ciąży. W przypadku kobiet ciężarnych stosuje się bowiem inne środki znieczulające. Mowa tu o preparatach niezawierających substancji, które powodują obkurczenie naczyń krwionośnych. Dlatego stomatolog powinien w takim przypadku wiedzieć o ciąży. W drugim i trzecim trymestrze, jeśli nie ma ku temu żadnych medycznych przeciwwskazań, to ciężarna u dentysty nie powinna specjalnie rezygnować ze znieczulenia. Dzięki niemu bowiem nie odczuwa bólu, a tym samym nie odczuwa stresu związanego z zabiegiem. Pamiętać trzeba, że stres u matki może być bardziej szkodliwy dla płodu niż samo znieczulenie stomatologiczne.

Co przysługuje kobiecie w ciąży u dentysty?

Jak już wskazano, kobiety w ciąży mogą jak najbardziej leczyć zęby. Ciężarna u dentysty może skorzystać z szeregu zabiegów. Wskazać można tu choćby na leczenie próchnicy, zatrucie zęba oraz leczenie ortodontyczne. W tych przypadkach, jeśli nie występują żadne przeciwwskazania zdrowotne, kobieta w ciąży może skorzystać z usług stomatologa. Na pewno ciężarna kobieta nie powinna zwlekać z usunięciem zepsutego zęba. Taki ząb może bowiem stwarzać niebezpieczeństwo dla dziecka. Lepiej zatem nie czekać z tym specjalnie do końca ciąży. Jeśli chodzi o takie zabiegi jak leczenie kanałowe, usuwanie zęba czy usuwanie kamienia nazębnego to nie są one wskazane w pierwszym trymestrze ciąży. W drugim i trzecim mogą być wykonywana ze zgodą dentysty. Tak jak z usunięciem zęba, tak z leczeniem kanałowym kobieta nie powinna specjalnie czekać do końca ciąży. Bardzo zły stan uzębienia może bowiem negatywnie wpływać na zdrowie płodu. Warto jeszcze przypomnieć, że kobiety w ciąży mają prawo do korzystania z usług dentystyczny poza kolejnością. Dotyczy to leczenia finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Kobiety w ciąży w żadnym wypadku nie powinny rezygnować z systematycznych wizyt u dentysty. Ważne jest, aby w tym czasie szczególnie dbały o stan swojego uzębienia. Przewlekły stan zapalny oraz inne choroby zębów mogą być bardzo niebezpieczne dla płodu. Dodatkowo zwiększa się w ten sposób ryzyko wcześniejszego porodu. Dlatego tak istotne jest, aby zawsze dbać o zęby w czasie ciąży. Zawsze lepiej jest zapobiegać, niż później leczyć i narażać siebie i dziecko na dodatkowy stres.