owszechnie wiadomo, jak dużym zagrożeniem dla naszych zębów jest próchnica. Każdy doskonale wie, że powoduje ją w dużym skrócie cukier i może stopniowo doprowadzić do zniszczenia zębów. Jak się jednak okazuje, równie niebezpieczną przypadłością jest paradontoza. Choroba zebow paradontoza — co powinno się wiedzieć?

Co to jest paradontoza?

Czym jest choroba zebow paradontoza? Jeśli chce się odpowiednio zadbać o posiadane zęby, koniecznie należy się tego dowiedzieć, ponieważ wiele osób zupełnie nie jest świadomych zagrożeń, z którymi taka przypadłość się wiąże.
Czym zatem jest paradontoza? Jest to po prostu zapalenie przyzębia, czyli struktury podtrzymującej oraz stabilizującej ząb w zębodole. Przedłużający się stan zapalny może doprowadzić do rozchwiania zębów, a w efekcie tego do ich wypadnięcia. Jest to więc naprawdę poważna choroba, która stanowi ogromne zagrożenie dla uzębienia.
Jaki jest główny powód pojawiania się paradontozy? Choroba zebow paradontoza spowodowana jest w przeważającej większości przez nieprawidłową higienę jamy ustnej. W efekcie tego na zębach stopniowo zaczyna odkładać się płytka nazębna, która powoduje powstawanie kamienia. Jeśli dotrze ona poniżej linii dziąsła, tkanka tam obecna zostanie objęta stanem zapalnym, czyli paradontozą.
Oczywiście nieprawidłowa higiena jamy ustnej to nie jedyna przyczyna powstawania paradontozy. Często odpowiada za nią ogólne osłabienie organizmu, predyspozycje genetyczne czy te po prostu innego rodzaju przypadłości i choroby, których skutkiem będzie paradontoza.

Jak leczyć parodontozę?

Jak więc widać, paradontoza to naprawdę ogromne zagrożenie dla każdego człowieka. Nic więc dziwnego, że tak często pacjenci pytają, jak się ją powinno leczyć. Jakie są więc sposoby na to, aby zabezpieczyć swoje zęby przed taki niebezpieczeństwem?
W przypadku początkowej fazy choroby najczęściej leczenie polega po pierwsze na usunięciu z zębów kamienia nazębnego, a następnie wytłumaczeniu pacjentowi, jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej. Kluczowe w tym wypadku jest nie tylko to, aby regularnie, minimum dwa raz dziennie myć zęby, lecz również, aby stosować specjalny płyn do płukania jamy ustnej czy też oczywiście, aby zęby nitkować. Pomoże to efektywnie usuwać z zębów płytkę nazębną i zabezpieczy je przed kamieniem
Rzecz jasna w przypadku znacznie bardziej poważnego stanu zębów niezbędne będzie stosowanie innych form leczenia. W skrajnych przypadkach konieczna może być nawet interwencja chirurgiczna, by uratować zęby przed wypadnięciem.

Jak wzmocnić dziąsła przy paradontozie?

Kolejną bardzo ważną sprawą związaną z tą chorobą jest kwestia wzmocnienia dziąseł. Często przy paradontozie będą one krwawiły i staną się bardzo delikatne. Warto więc pomyśleć o tym, jak można je wzmocnić.
Przede wszystkim warto przyjrzeć się temu, jak szczotkuje się zęby. Szczotkowanie nie musi bowiem być silne, lecz dokładne i długotrwałe. Warto więc na początku dopracować swoją technikę. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie tego, czy używa się odpowiedniej szczoteczki, ponieważ przy paradontozie polecana jest ta z nieco miększym włosiem, aby nie podrażniać dziąseł.