Choroba okluzyjna to schorzenie dotyczące zgryzu, na które składa się zespół rozmaitych objawów. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że wrażliwość zębów, recesja dziąseł, migreny, napięcie mięśni twarzy i nawet ból szyi mogą wskazywać na okluzję. Początkowo nie pojawiają się żadne podejrzane symptomy, przez co łatwo przeoczyć nieprawidłowości w jamie ustnej. Nie wolno tego bagatelizować, bo nieleczona choroba okluzyjna wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, uporczywymi powikłaniami. Może dojść nawet do utraty zębów.
Co to jest okluzja ortodoncja, z czego wynika i czym się objawia?
O chorobie okluzyjnej można mówić w przypadku stykania się ze sobą zębów z górnego i dolnego łuku. Dochodzi do obciążenia stawów skroniowo-żuchwowych, napięcie mięśni żucia. Niepokojące są trzaski stawów, który bardzo często wskazuje na chorobę okluzyjną. Pacjent ma problemy z otwieraniem ust, pojawia się dyskomfort podczas żucia. Zęby mogą boleć, podobnie jak głowa, oczy, szyja, nawet klatka piersiowa i barki. Bardzo charakterystyczne dla choroby okluzyjnej są uporczywe migreny. Do objawów zaliczyć można także zmęczenie mięśni twarzy i szyi, nadwrażliwość zębów na ciepło i zimno, zgrzytanie zębami, ścieranie zębów, odpryski na szkliwie, obniżenie linii dziąseł, przesuwanie zębów. Może nawet dojść do ich rozchwiania. Do najczęstszych przyczyn choroby okluzyjnej zalicza się ubytki i i braki zębowe, zmiany reumatyczne, niedopasowane wypełnienia.
Do czego może doprowadzić nieleczona choroba okluzyjna?
Choroby okluzyjnej nie można bagatelizować, bo grozi to wystąpieniem szeregu powikłań. Zęby zaczną o siebie uderzać, ścierać się nadmiernie. Zostanie również nadwyrężony aparat kostno-stawowy. Nieleczenie okluzji to prosta droga do cofania się dziąseł. Zaczynają też boleć mięśni żwaczy. Ból odczuwany jest również w skroniach, pojawiają się uporczywe migreny. Przy nieleczonej chorobie okluzyjnej pacjentowi towarzyszą także parestezje twarzy, zawroty głowy, szumy uszne, uczucie zatkanych uszu. Na tym jednak nie koniec problemów. Trzeba się także liczyć z zaburzeniami snu, bólami szyi i klatki piersiowej.
Sposoby leczenia choroby okluzyjnej
Jeśli u kogoś wystąpi okluzja ortodoncja, to nie powinien tego bagatelizować, wymaga to leczenia. Im wcześniej zostanie ono wdrożone, tym lepiej. Obecnie jest wiele metod leczenia, dobiera się je do stanu jamy ustnej i poziomu zaawansowania schorzenia. Popularnym sposobem jest kształtowanie zębów, co ma na celu pozbycia się bruzd zębowych, aby możliwe stało się wyrównanie zgryzu. Czasem konieczne staje się dokonanie nadbudowy zębów, jeśli zostały one zbyt mocno starte. Wypełnia się ubytki, wstawia plomby lub zmienia się ich kształt. Do każdego pacjenta trzeba stosować indywidualne podejście. Jeśli wystąpi okluzja ortodoncja, to może zostać zastosowana szyna okluzyjna z tworzywa sztucznego. Służy ona do rozluźniania mięśni narządu żucia, przeciwdziałania ścieraniu i pękaniu zębów. Czasem konieczne staje się wdrożenie leczenia chirurgicznego, poprawienie ułożenia tkanek kostnych.