Choć nowoczesne leczenie ortodontyczne charakteryzuje się świetną skutecznością i jest w stanie pomóc wielu pacjentom, to jednak nie w każdej sytuacji okazuje się wystarczające. Możliwości w tym zakresie są niewystarczające, jeśli ma się do czynienia z poważną wadą zgryzu lub ze zniekształceniem twarzy. W takim wypadku konieczne staje się przeprowadzenie operacji szczęki. Szczególnie polecana w tym wypadku jest osteotomia szczęki, czyli najnowocześniejsza metoda korygowania kości twarzoszczęki.

Co to jest osteotomia?

Od czego powinno się zacząć zdobywanie informacji w zakresie tego zabiegu? Rzecz jasna dowiedzieć się na samym początku trzeba, czym on tak w ogóle jest. Czym zatem jest osteotomia szczęki?
Jest to, krótko mówiąc, bardzo zaawansowany zabieg chirurgiczny, który stosowany jest w leczeniu urazowym lub ortopedycznym. Zabieg polega na przecięciu kości, a następnie poddaniu jej korekcie przy pomocy płytek stabilizujących. Głównym założeniem tego zabiegu jest skrócenie lub wydłużenie kości, jej wyrównanie, a także poprawa kształtu. Co więcej, często zabieg ten stosowany jest celu przemieszczenia i odpowiedniego ustawienia kości.
Co bardzo ważne, osteotomia nie musi być wykonywana tylko na szczęce. Równie często zabieg ten stosuje się w obrębie kości piszczelowej, miednicy, śródstopia, a także nosa.

Rodzaje osteotomii

Kolejną niezwykle ważną sprawą związaną z tym zabiegiem, jest określenie rodzaju osteotomii. Jak już wcześniej zostało to wspomniane, podczas zabiegu możliwe jest znaczne wymodelowanie kości. Można ją skrócić, wydłużyć, przemieścić czy też wygładzić. To, jaki rodzaj osteotomii zostanie zastosowany, zależne jest tak naprawdę od tego, jaka jest klasa szkieletowa w przypadku danego pacjenta. Chodzi dokładnie o to, w jakiej pozycji jest broda pacjenta. Może być ona nieco cofnięta, lecz także może znajdować się na wysuniętej pozycji. Często zdarza się taka sytuacja, gdy osteotomia szczęki obejmuje zarówno szczękę górną, jak i żuchwę.

Osteotomia – na czym polega

Skoro już wiadomo, czym jest osteotomia, a także jakie są jej rodzaje oraz od czego zależą, warto się na sam koniec dowiedzieć najważniejszej dla wielu pacjentów sprawy, czyli na czym ten zabieg konkretnie polega i jak wygląda. Jak to więc wszystko przebiega w szczegółach i czy jest się czego bać?
Jak można się bez trudu domyślić, cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, czyli pod narkozą, dzięki czemu pacjent nie tylko nie odczuwa bólu, lecz zupełnie nie jest świadomy podejmowanych przez specjalistę czynności.
Sam zabieg polega na przecięciu jednej lub dwóch szczęk, a następie poddawaniu kości takim korektom, aby uzyskać pożądane ich położenie. Co bardzo ważne, nie zawsze konieczne jest całkowite przecięcie kości, ponieważ często nacięciu ulega tylko jeden z jej fragmentów. Wszystko w tym wypadku zależy od planu leczenia i efektu, który zamierza się zyskać. Gdy kość zostanie ustawiona w odpowiedniej pozycji, następuje jej skręcenie przy pomocy tytanowych śrub i płytek. Umożliwia to odpowiednie zrośnięcie się kości w nowym położeniu.