Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę, jak wielkim przeżyciem dla jego dziecka jest wizyta u stomatologa. Wykonywanie nieco bardziej zaawansowanych zabiegów zawsze wiąże się z bólem, co często powoduje nieodwracalną traumę na całe życie. Z tego też powodu bardzo często stosowana jest sedacja wziewna. Czy sedacja u dzieci to dobry pomysł i o czym należy pamiętać, rozważając taki rodzaj znieczulenia?

Jak przygotować dziecko do sedacji?

Najważniejszą sprawą, o której powinno się wiedzieć przy tego rodzaju znieczuleniu, jest odpowiednie przygotowanie dziecka. W końcu nie jest tu mowa o zwykłym środku znieczulającym podawanym miejscowo, lecz o gazie, który w niewielkim stopniu porażać będzie ośrodkowy układ nerwowy. O czym więc należy pamiętać, gdy przygotowywać się będzie dziecko do sedacji?

Pomimo tego, że znieczulenie to osiąga naprawdę rewelacyjne rezultaty i dziecko nie czuje strachu oraz niepokoju podczas zabiegu, sedacja u dzieci nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań. Zalecane jest jedynie, aby maluch nic nie jadł na około 3 godziny przed znieczuleniem. Co więcej, bardzo ważne jest także to, aby dziecko miało drożny nos, ponieważ to właśnie w ten sposób podawane będzie znieczulenie.

Czy sedacja jest bezpieczna dla dzieci?

Kolejną sprawą, o której warto się dowiedzieć w zakresie stosowania takiego rodzaju znieczulenia, jest kwestia tego, czy jest ono bezpieczne. Czy sedacja u dzieci nie powoduje żadnych przykrych dolegliwości i skutków ubocznych? Czy nie wpływa negatywnie na zdrowie?
Jak się okazuje, wszelkie tego rodzaju niepokoje są zupełnie niepotrzebne, ponieważ takie znieczulenie jest całkowicie bezpieczne i nie stanowi żadnego zagrożenia dla dziecka. Mało tego, jest to znieczulenie, które jest wręcz szeroko polecane przez wielu specjalistów. Dzięki sedacji dziecko może się zrelaksować i odprężyć podczas zabiegu. Znika u niego strach, niepokój, a co za tym idzie, cała wizyta u stomatologa przebiega sprawniej efektywniej. Przynosi to naprawdę rewelacyjne skutki na dalsze lata życia dziecka, ponieważ bez traumy związanej z bólem i dyskomfortem będzie ono chętniej i częściej chodziło do dentysty na kontrole i regularnie będzie leczyło swoje zęby.

Ile trwa sedacja wziewna?

Na sam koniec warto się jeszcze tylko dowiedzieć, ile konkretnie trwa sedacja wziewna. Dobrze się na to przygotować, ponieważ w przypadku wielu innych form znieczulenia, skutki uboczne po zabiegu utrzymują się jeszcze długie godziny po zakończeniu i wymagane jest pozostanie dziecka pod obserwacją. Czy tak samo wygląda to w przypadku sedacji wziewnej?

Gaz rozweselający podawany jest dziecku poprzez specjalną maseczkę zakładaną na twarz. Zaczyna on działać dosłownie w ciągu kilku minut od podania, dzięki czemu dziecko bardzo szybko się relaksuje i możliwe jest przejście do realizacji konkretnych zabiegów. Po zakończeniu pracy, gdy gaz przestaje być podawany, równie szybko, jak zaczął działać, jego wpływ na dziecko ustaje. Powoduje to, że już po kilku minutach od zdjęcia maseczki dziecko może swobodnie udać się do domu.