Nikogo nie trzeba przekonywać o tym, jak ważne w życiu są piękne i zdrowe zęby. Czasem jednak ich najważniejszą wadą nie jest wcale próchnica czy też paradontoza, lecz nieprawidłowe ich ułożenie. Jak się okazuje, nieprawidłowy zgryz u dorosłych to bardzo częsty przypadek. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się poważnie nad tym, jak sobie można z takim problemem poradzić. Jak zatem naprawić nieprawidłowy zgryz, a przede wszystkim, jaki jest powód jego pojawiania się?
Jak naprawić krzywy zgryz?
Z jakiego powodu nieprawidłowy zgryz u dorosłych jest tak często problemem? Jak można się bez trudu domyślić, rzutuje on na nieestetyczny wygląd zębów, a przez to całej twarzy. Może to być źródłem kompleksów, lecz również problemów w życiu osobistym i zawodowym. Jak się okazuje, krzywy zgryz może powodować także problemy z zębami i częstą próchnicą. Nierówne zęby będzie się ciężej czyściło, co może doprowadzać do pojawiania się wielu ognisk próchnicy.
Jak koryguje się nieprawidłowy zgryz u dorosłych i dzieci? Zdecydowanie najczęściej w tym celu wykorzystywane są różnego rodzaju aparaty ortodontyczne, lecz często stosowane są także licówki. Zdecydowanie najpoważniejszym rodzajem leczenie jest chirurgiczne przemieszczanie kolejnych zębów i ustawianie ich w odpowiedniej pozycji.
Od czego krzywy zgryz?
Jak więc widać, współczesna medycyna zna wiele sposobów na to, aby skutecznie poradzić sobie z nieprawidłowym zgryzem. Zanim jednak udamy się do stomatologa w celu poprawy wyglądu zębów, warto się jeszcze zastanowić, czym taka sytuacja jest w ogóle spowodowana.
Jak się okazuje, nieprawidłowy zgryz może mieć swoje podłoże w wielu miejscach. Przede wszystkim spowodowany jest on genami, na co zwyczajnie nie ma się wpływu. Często źle ułożone zęby są wynikiem wyrastających ósemek. Jeśli nie usunie się ich na czas, zęby mogą się stłoczyć, a także zmianie ulegnie ich pozycja. Innym często spotykanym powodem pogorszenia się zgryzu jest usunięcie jednego z zębów. W wyniku braku podparcia zęby będą zmieniały swoją pozycję, skutecznie rujnując zgryz i linię zębów.
Jak można skorygować zgryz?
Bez względu jednak na to, jaka jest przyczyna nieprawidłowego zgryzu, możliwe jest jego usunięcie. Na czym zatem polegają poszczególne metody korygowania wady zgryzu?
Nie da się kryć, że zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na to, aby usunąć wadę zgryzu, jest założenie na zęby aparatu ortodontycznego. Co jednak bardzo ważne, możliwe jest to jedynie wtedy, gdy będzie się miało wszystkie zęby, a także, gdy będą one w pełni zdrowe. Aparat powoduje połączenie wszystkich zębów, a następnie oddziaływanie na nie niewielką siłą, która będzie powodowała zmianę ich pozycji. Jest to niezwykle skuteczne leczenie, lecz co bardzo ważne, może potraw naprawdę długo. Proces korygowania wady zgryzu w tym wypadku może zająć nawet kilka lat.
Szybszym, lecz zdecydowanie mniej przyjemnym, a także o wiele bardziej obciążającym dla organizmu sposobem jest chirurgiczne usuwanie wady zgryzu. Taka metoda stosowana jest jedynie wtedy, gdy sytuacja z zębami jest bardzo poważna i może zagrażać zdrowiu.