Choć każdy doskonale wie, jak ważne są w życiu człowieka zęby i z jakiego powodu należy o nie dbać, to jednak zaskakująco mała grupa osób wie, jak wygląda budowa zębów człowieka. Z czego składają się nasze zęby i dlaczego jest to tak ważne, aby znać ich podstawową strukturę?

Z jakich części składa się ząb?

Choć na pierwszy rzut oka ząb wydaje się dość prostym elementem ludzkiego ciała, to jednak budowa zębów człowieka jest znacznie bardziej skomplikowana, niż można by sądzić. Przede wszystkim wiedzieć trzeba to, że dzielą się one na dwa fragmenty. Mowa tu jest więc o koronie, czyli tej części zęba, która widoczna jest powyżej linii dziąsła, a także o korzeniu, czyli fragmencie umieszczonym w dziąśle, mocującym ząb do kości szczęki lub żuchwy.

Najbardziej znanym fragmentem ludzkiego zęba jest oczywiście szkliwo. Jest to wierzchnia warstwa zęba, która cały czas narażona jest na oddziaływanie czynników zewnętrznych. Szkliwo uważane jest za jedną z najtwardszych tkanek w ludzkim ciele. Musi być tak mocne, ponieważ chroni ząb przed uszkodzeniami mechanicznymi, wysoką i niską temperaturą, a także przed innego rodzaju uszkodzeniami. Co bardzo ważne, w szkliwie nie ma zakończeń nerwowych, dzięki czemu dotykanie zębów i np. rzucie pokarmu nie wywołuje bólu.
Bezpośrednio pod szkliwem obecna jest zębina, która swoją strukturą przypomina kość. Pod zębiną znajduje się bardzo ważna dla całego zęba miazga. To właśnie w niej obecne jest ukrwienie zęba, dzięki czemu dostarczane są do niego składniki odżywcze oraz tlen. Zarówno zębina, jak i miazga są unerwione, dlatego też, jeśli próchnica zęba przedostatnie się przez szkliwo i dotrze do tych fragmentów, odczuwalny stanie się silny ból.

Jakie wyróżnia się rodzaje zębów?

Powyższy opis dotyczy struktury wewnętrznej ludzkiego zęba. Co bardzo ważne, zewnętrzna budowa zębów człowieka jest różna w zależności od tego, jaki konkretnie ząb się omawia. Ludzie nie są bowiem wyposażeni we wszystkie takie same zęby, lecz w zależności od ich położenia ma się do czynienia z zupełnie innego rodzaju zębami.
Podstawowym rodzajem zębów są te umieszczone na samym przodzie, czyli siekacze. Przypominają one nieco dłuto i charakteryzują się wysoką ostrością. Wykorzystywane są do odgryzania i przecinania pokarmów. Każdy człowiek ma ich po cztery na dole i na górze.
Kolejnym ważnym rodzajem zębów są kły. Ten rodzaj zębów wyposażony jest w charakterystyczny szpic i wykorzystywany jest do rozrywania pokarmu.

Idąc dalej po linii zębów, natrafimy na przedtrzonowce, czyli zęby wyposażone w dwa guzki, które służą do miażdżenia i rozdzierania pokarmu. Na samym końcu znajdują się trzonowce. Zęby te mają kilka guzków, a ich przeznaczeniem jest rozcieranie pokarmu.

Jakie są zęby?

Na sam koniec warto się jeszcze dowiedzieć, że każdy człowiek wyposażony jest w swoim życiu w dwa zestawy zębów. Pierwszym są oczywiście zęby mleczne, które w pewnym wieku samoistnie wypadają, a zastępują je zęby stałe, które towarzyszyć będą człowiekowi przez resztę jego życia.