Kompozyty to materiały wypełniające w kolorze zębów wykonane z zaawansowanego technologicznie tworzywa sztucznego, które nakłada się warstwami. Służą nie tylko do wypełnień zębów, ale są obecnie integralną częścią stomatologii estetycznej. Licówki z kompozytu umożliwiają zmianę kształtu zębów bez znacznej utraty zdrowej tkanki zęba. Nowoczesne materiały to łagodny sposób na zmianę kształtu, dzięki któremu stomatolodzy mogą teraz pracować minimalnie inwazyjnie.
Co to jest licówka kompozytowa?
Wiele osób nie jest zadowolonych ze swoich zębów i dlatego unika ich pokazywania, czy to z powodu niewielkich niewspółosiowości, przebarwień, uszkodzeń czy kształtu. Za pomocą licówek można jednak łatwo skorygować estetykę zębów.
Licówki z kompozytu to licówki, w których estetyczny materiał kompozytowy nakłada się bezpośrednio na zęby bez uprzedniej redukcji zęba. Zwykle odbywa się to podczas jednej wizyty i jest całkowicie bezbolesne bez wiercenia.
Do leczenia licówką kompozytową nie jest potrzebny technik dentystyczny – plastyczny materiał w kolorze zęba, który stosuje się również do klasycznych wypełnień: dentysta specjalnym roztworem lekko wygładza powierzchnię zęba, aby kompozyt lepiej przylegał. Zębów się nie szlifuje. Następnie nakłada kompozyt w kilku warstwach bezpośrednio na powierzchnię zęba. Każda pojedyncza warstwa jest utwardzana specjalną lampą. Na koniec dentysta poleruje warstwę kompozytu, aby błyszczała jak naturalny ząb.
Kiedy można stosować licówki kompozytowe?
Leczenie licówkami kompozytowymi jest odpowiednie dla każdego, kto chce upiększyć swoje przednie zęby bez ich szlifowania. Można ich użyć do powiększenia zębów, aby zamknąć mniejsze szczeliny lub wydłużyć zęby. Złamane zęby można naprawić, a niewielkie przebarwienia można zakryć. Licówkami kompozytowymi można optycznie skorygować nawet niewielkie niewspółosiowości. Wypadki lub zła higiena jamy ustnej powodują widoczne uszkodzenia zęba. Wtedy mogą pomóc licówki z kompozytu. Nadają się szczególnie do leczenia ubytków zębów przednich w przypadku:
- Odbarwień zębów,
- Uszkodzenia zębów z powodu próchnicy,
- Złamania zębów przednich,
- Niedorozwoju lub rozpadu szkliwa zębów.
Warunkiem założenia licówki z kompozytu jest profesjonalne oczyszczenie zębów. Dodatkowo zabieg można wykonać tylko na zdrowym zębie i w zdrowej jamie ustnej.
Licówkę kompozytową nakłada się już na jednej wizycie. Materiał kompozytowy jest nakładany bezpośrednio ząb, a następnie formowany, utwardzany i szlifowany do pożądanego kształtu.
Kolor kompozytu można regulować, co oznacza, że efekt dopasowuje się do zębów pod względem gradacji koloru. W przeciwieństwie do innych technik licowania nigdy nie jest konieczne szlifowanie tkanki zęba, podobnie jak zabieg nie wymaga współpracy z laboratorium dentystycznym.
Licówki kompozytowe na zęby – czy warto je stosować?
Zabieg często przeprowadza się podczas jednej wizyty i jest bezbolesny nawet bez znieczulenia. Jest też znacznie tańszy w porównaniu z licówkami ceramicznymi. Licówki kompozytowe wytrzymują średnio około 5 lat lub dłużej, ale zależy to od indywidualnego stylu życia i pielęgnacji licówek. Można je stosunkowo łatwo naprawić lub wymienić.