W jamie ustnej mogą powstawać różne schorzenia, które często rozwijają się bezobjawowo. Jedną z takich przypadłości jest torbiel w korzeniu zęba, która nieleczona może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jakie są przyczyny powstawania torbieli? Jak je leczyć?
Co to jest torbiel zęba?
Torbiel w korzeniu zęba jest jedną z częściej występujących patologicznych zmian w obrębie jamy ustnej. Niestety rozwija się ona, najczęściej nie dając objawów, a wykryć ją można jedynie podczas badania radiologicznego. Objawy pojawiają się najczęściej, gdy torbiel jest już w stadium zaawansowanym. Torbiel jest tworem jamistym, który wypełniony jest różnymi treściami. Nieleczona może przede wszystkim powodować silny ból i zmiany w obrębie kości oraz dziąseł. Rozróżnia się kilka rodzajów torbieli, a jedną z najczęściej występujących jest torbiel korzeniowa, która pojawia się w obrębie przednich zębów. W przypadku zębów zatrzymanych może pojawić się torbiel zawiązkowa, a torbiel dziąsłowa często wykrywana jest u niemowląt, jednak nie wymaga zazwyczaj leczenia.
Przyczyny i objawy torbieli zęba
Torbiel może powstać z różnych przyczyn. Jedną z nich są długo trwające stany zapalne, które pojawiają się w przypadku zaawansowanej próchnicy. Torbiele pojawiają się także u osób, które nieprawidłowo dbają o higienę jamy ustnej i nieregularnie odwiedzają gabinet stomatologiczny. Czasami także przewlekła choroba jamy ustnej lub nosa mogą być przyczyną powstawania torbieli w korzeniu zęba. Skoro przyczyny zostały już wymienione, to teraz warto przejść do objawów, jakie towarzyszą temu schorzeniu. Przede wszystkim jednym z objawów jest ból zęba, który może mieć różne nasilenie. Może pojawić się również opuchlizna lub wypukłość na zębie. W przypadku dużych zmian może dojść nawet do zaburzenia symetrii twarzy lub wypłynięcia ropy z okolic zmiany. Każdy z tych objawów powinien być natychmiast skonsultowany z lekarzem stomatologiem, który najczęściej zleca wykonanie zdjęcia radiologicznego.
Czy trzeba usuwać torbiel zębową?
Jeśli u pacjenta zostanie wykryta torbiel, to lekarz podejmuje odpowiednie leczenie. Sposób zależny jest od rodzaju torbieli i stopnia zaawansowania choroby. Bardzo często niestety zmiana musi zostać usunięta chirurgicznie. Nie raz przy tej okazji musi zostać także usunięty ząb. Zabieg taki wykonywany jest przez chirurga stomatologicznego, który musi usunąć torbiel wraz z otaczającą ją torebką włóknistą. Niekiedy torbiel w korzeniu zęba wchłania się samoczynnie, jednak takie procesy najczęściej zachodzą u najmłodszych pacjentów. Na pewno nie jest to leczenie, które polega na podaniu antybiotyku i czekaniu, czy zmiana się wchłonie lub zniknie. Po zabiegu usunięcia torbieli należy stosować się do zaleceń lekarza. Na pewno należy prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej, unikać twardych produktów, a także palenia papierosów. Bardzo często lekarz przez pewien okres zabrania uprawiania sportów wysiłkowych, a także wyznacza wizyty kontrolne, na które należy się obowiązkowo stawić.