Stomatolodzy proponują założenie mostu adhezyjnego tylko w przypadkach pojedynczej luki w uzębieniu, po uprzedniej weryfikacji stanu jamy ustnej pacjenta i wykluczeniu przeciwwskazań do tego typu umocowania protetycznego.

Co to jest most adhezyjny?

Podczas wyjaśniania pacjentom, co to jest most adhezyjny i jaka jest jego trwałość, należy zaznaczyć, że metoda łączenia mostem adhezyjnym jest rozwiązaniem tymczasowym, a okres użytkowania jest dosyć krótki, przewidziany średnio na około pół roku.
Ze względu na niską trwałość, ten rodzaj wypełnienia protetycznego stosowany jest doraźnie.

Kiedy warto rozważyć założenie mostu adhezyjnego?

Natychmiastowa poprawa estetyki uzębienia to jedna z zalet tegoż rozwiązania, jest też stosunkowo niedrogą formą odtworzenia brakującego zęba. Ta szybka oraz prawie bezbolesna procedura stała się popularną metodą protetyczną.
Górna przednia część jamy ustnej jest najczęstszym miejscem umieszczania tychże mostów i statystycznie najbardziej udanym. Mosty w odcinku bocznym mają gorsze rokowania.
Przy podejmowaniu decyzji, kiedy warto rozważyć założenie mostu adhezyjnego, a kiedy wybrać inne rozwiązanie protetyczne, należy pamiętać, że tymczasowe rozwiązanie może powodować dyskomfort podczas gryzienia niektórych produktów, natomiast twarde produkty raczej powinny być wykluczane. Brak możliwości czyszczenia okolicy mostu adhezyjnego z użyciem nici dentystycznych również może okazać się uciążliwy.

Jak wygląda proces przygotowania do procedury?

Na wstępie lekarz stomatolog wyjaśnia, co to jest most adhezyjny i z jakich etapów będzie się składał proces implementacji.
Założenie mostu adhezyjnego jest w pełni bezpieczne dla zdrowia pacjentów.
Po wykluczeniu przeciwwskazań, czyli poważnych wad zgryzu, złego stanu dziąseł lub jeśli zęby filarowe, czyli będące po obu stronach luki są zbyt zniszczone procesem próchnicy lub też ruchome.
Wiek pacjenta również może być przeciwskazaniem, gdyż większość gabinetów stomatologicznych, ze względu na dynamiczny proces rozwoju kości żuchwy, zaleca implementację mostów adhezyjnych u osób powyżej 14 roku życia.

Jak wygląda przebieg leczenia

Most adhezyjny z reguły zakładany jest pomiędzy dwoma zdrowymi zębami lub też uprzednio wszczepionymi implantami, bez konieczności inwazyjnego procesu szlifowania czy też innej formy obróbki mechanicznej.
Połączenie wykonuje się z użyciem specjalnych skrzydełek, przyklejanych do tylnej części zęba lub do zębów filarowych po obu stronach szczeliny.
Szczegółowy proces leczenia jest z reguły omówiony z pacjentem, wraz z przekazaniem informacji o sposobie zachowania higieny jamy ustnej w okolicach wypełnienia luki.
Dostępne są wszystkie opcje ceramiczne, wykonane z tego samego materiału, co na przykład licówka a po zakończonym procesie implementacji bez widocznej różnicy, w porównaniu do barwy pozostałych zębów pacjenta.

Uzupełnienia adhezyjne zmieniły miliony uśmiechów na całym świecie, dlatego bez obaw należy z nich korzystać, zawsze wtedy, gdy sytuacja tego wymaga.