Wiele osób zastanawia się co to jest kiretaż zębów słysząc to zagadnienie. Jest ono na pewno znane osobom, które zmagają się z problemami w obrębie dziąseł oraz niestabilnością zębów.
Jaka jest więc odpowiedź na pytanie: Co to jest kiretaż zębów? Jest to zabieg stosowany u pacjentów z zapaleniami dziąseł, w przypadku gdy usuwanie kamienia nazębnego nie dało spodziewanych efektów.

Rodzaje kiretażu

Kiretaże to zabiegi, która mają na celu spłycenie kieszonek dziąsłowych, by nie odkładał się w nich nadmiernie kamień nazębny. Jest to skuteczna procedura, która pozwala na ograniczenie rozchwiania zębów i ich utratę. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym, gdyż należy do bolesnych. Podczas zabiegu usuwa się tkanki zapalne i biofilm bakteryjny, który zalega w kieszonce. Dzięki tej procedurze ogranicza się miejsca podatne na kamień nazębny.
Kiretaże można podzielić na:
• zamknięte,
• otwarte.
Kiretaż zamknięty to zabieg wykonywany w przypadku, gdy głębokość kieszonek dziąsłowych jest mniejsza niż 5 mm. W tym rodzaju nie ma potrzeby odwarstwiania płata śluzowego i nacinania dziąsła.
Kiretaż otwarty natomiast przeprowadza się, gdy kieszonki przekraczają 5 mm. Lekarz musi wtedy dokonać nacięcia dziąsła i oddzielić płat dziąsłowy tak, by odsłonić oprócz korzenia zębów także tkanki położone głębiej. Na koniec oczyszcza się tkanki i zszywa ranę.

Zabieg kiretażu

Analizując pytanie: co to jest kiretaż zębów?, należy zaznaczyć, że stomatolog podczas takiego zabiegu musi wyeliminować zapalną ziarninę oraz wszelkie skupiska bakterii. Bakterie mieszczą się przeważnie w kieszonkach dziąsłowych. Oprócz tego stomatolog oczyszcza korzeń zęba z płytki nazębnej i kamienia. Narzędziem używanym w tym zabiegu jest kiret, czyli instrument chirurgiczny, który jest przeznaczony do skrobania i oczyszczania tkanek biologicznych. Głównym celem wykonywania zabiegu kiretażu jest spłycenie kieszonki dziąsłowej i maksymalne wyeliminowanie czynników, które wpływają na pojawiające się stany zapalne przyzębia. Głównymi czynnikami przeważnie są kamień nazębny i zmienione chorobowo tkanki. Dlatego też tak ważnym zadaniem jest ich usunięcie. Kiretaże wykonuje się u pacjentów, którzy mają zaawansowane zapalenia dziąseł oraz takie choroby przyzębia, jak paradontoza. Zabieg kiretażu jest w stanie u takich pacjentów przeciwdziałać najpoważniejszym konsekwencjom, czyli utracie zębów.

Jak dojść do formy po zabiegu kiretażu?

Niestety kiretaż zębów to duża ingerencja w tkankę dziąsła. Jest to zabieg, który skutkuje poważnym uszkodzeniem tkanki, więc okres pozabiegowy nie należy do najłatwiejszych dla pacjentów. Mogą oni doświadczać krwawienia z zszywanych miejsc, a dziąsła przez długi czas mogą być bolesne. Warto wtedy przyjmować leki przeciwbólowe, które zmniejszą ból. Często w okresie pozabiegowym występuje także obrzęk i nadwrażliwość zębów.
Bardzo ważne jest to, by pacjenci przestrzegali po zabiegu zaleceń lekarza. Przeważnie chodzi tu o przyjmowanie antybiotyku i utrzymywanie higieny jamy ustnej na najwyższym poziomie.