Jak się leczy odsłonięte szyjki zębowe? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które zmagają się z chorobami zębów i dziąseł. Niestety odsłonięte szyjki zębowe są dolegliwością bolesną i nieprzyjemną. Mogą być spowodowane recesją, czyli cofaniem się błony śluzowej przyzębia i dziąseł. Przeważnie czynnikami powodującymi taki stan jest kamień nazębny i stany zapalne błony śluzowej.
Jak rozpoznać odsłonięte szyjki zębowe?
Szyjka zęba jest organem pozbawionym szkliwa i mocno unerwionym, więc jest bardzo narażona na działanie czynników zewnętrznych. W przypadku zdrowej jamy ustnej szyjki zębowe są osłonięte tkanką przyzębia, która szczelnie przeciwdziała czynnikom zewnętrznym.
Odsłonięcie szyjek zębowych wywołuje szereg dolegliwości. Są nimi nadwrażliwość zębów, która objawia się ostrym bólem podczas jedzenia i picia produktów słodkich, słonych, gorących lub zimnych. Ten ból może być także odczuwalny podczas mycia zębów, a dziąsła mogą krwawić. Zęby w wyniku odsłonięcia szyjek zębowych zaczynają się ruszać i są narażone na wypadnięcie oraz urazy i korozję. Dlatego też osoby, które doświadczają takich dolegliwości często zastanawiają się jak się leczy odsłonięte szyjki zębowe.
Zjawisko odsłoniętych szyjek zębowych często jest spowodowane przez paradontozę oraz brak higieny jamy ustnej. Nieprawidłowa higiena powoduje, iż na powierzchni zębów odkłada się płytka nazębna, która jest złożona z bakterii i zanieczyszczeń. Jeśli nie zostanie ona usunięta podczas codziennej higieny przekształca się w kamień nazębny, a to powoduje choroby dziąseł i odsłanianie szyjek zębowych. Dziąsła ulegają urazom także w wyniku palenia papierosów i niedoborów witamin w organizmie. Szczególnie, jeśli brakuje witamin C, A i D.
W jaki sposób należy leczyć odsłonięte szyjki zębowe?
Aby odpowiedzieć na pytanie jak się leczy odsłonięte szyjki zębowe, należy przeanalizować swoją dietę i codzienną higienę jamy ustnej. Jest to o tyle ważne, iż dzięki właściwym zachowaniom można skutecznie przeciwdziałać czynnikom chorobotwórczym. Warto je wyeliminować. Należy rozważyć rezygnację z palenia papierosów oraz uzupełnić swoją dietę o niedobory witamin poprzez suplementację i zmianę nawyków żywieniowych. Zęby powinny być myte co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej, jeśli myjemy je po każdym posiłku. Ważna jest także technika szczotkowania. Powinno się szczotkować zęby delikatnymi, a zarazem zdecydowanymi ruchami wymiatającymi i okrężnymi. Szczotkowanie nie powinno trwać krócej niż dwie minuty.
Pasta na odsłonięte szyjki zębowe
Dla wyeliminowania zjawiska odsłaniania się szyjek zębowych warto korzystać ze szczoteczek sonicznych, które lepiej czyszczą zęby przy każdorazowym szczotkowaniu. Osoby, które cierpią na tę przypadłość muszą korzystać z miękkich szczoteczek i specjalnych past do zębów mających właściwości zmniejszające nadwrażliwość i krwawienie. Bardzo dobre efekty przynosi także korzystanie ze specjalnych płukanek na bazie szałwii, rumianku lub kory dębu, które wykazują działanie antybakteryjne oraz ściągające.
Profilaktyka jest bardzo ważnym aspektem w przypadku chorób dziąseł. Dbając o codzienną higienę jamy ustnej można zminimalizować ryzyko chorób, takich jak odsłonięte szyjki zębowe.