Zdrowe zęby to wizytówka każdego z nas. To nie tylko funkcja odgryzania i przeżuwania pokarmu, zęby dodają uroku oraz atrakcyjności. Gdy stomatolog zaleca usunięcie kilku zębów lub gdy uzębienie nie jest pełne, konieczne w takich przypadkach może okazać się noszenie protezy. Szczęśliwie dla pacjentów współczesna protetyka ma do zaoferowania iście estetyczne uzupełnienia. Osoby obdarzone pięknym uśmiechem są postrzegane przez opinie publiczną jako pewne siebie, atrakcyjne i profesjonalne – zadbane i zdrowe zęby powinny być celem niemal każdego z nas.
Jak zbudowana jest proteza teleskopowa?
System podwójnych koron – na nim opiera się działanie protez teleskopowych. Jeśli chodzi o podstawę, stanowi ją tak zwana korona wewnętrzna, którą w dalszej kolejności należy przymocować do odpowiednio, do tego przygotowanych naturalnych zębów. Dalej – na jej powierzchni mocuje się drugą część, tę ruchomą. Jest nią korona zewnętrzna ukryta w protezie bądź moście. Najważniejszy element całej konstrukcji, który utrzymuje protezę teleskopową to korona teleskopowa. Dzieli się je na wewnętrzną oraz zewnętrzną. Jest na stałe zacementowana na zębie, który jest w jamie ustnej i wcześniej został szczegółowo przygotowany przez lekarza dentystę – czyli został oszlifowany. Metal to surowiec, z którego najczęściej jest wykonana korona wewnętrzna. Drugim elementem protezy teleskopowej jest korona zewnętrzna, która jest zbudowana również z metalu, jednak ją pokrywa się na przykład kompozytem czy porcelaną. Odpowiedni kształt koron sprawia, że obydwie korony mają równoległe ściany. Protezy teleskopowe mocno i niezwykle dobrze przylegają do jamy ustnej. Pacjenci, którzy zdecydują się na taką protezę nie muszą się wcale obawiać, iż w trakcie żucia czy mówienia może się ona przemieścić czy wypaść.
Jak wygląda proteza na teleskopach
Jak wyglada proteza teleskopowa? Proteza na teleskopach jest uzupełnieniem, który odbudowuje utracone zęby jednocześnie rehabilituje aparat żucia u pacjenta. Opiera się ona częściowo na błonie śluzowej, a fragmentarycznie na koronach teleskopowych. Proteza ta nie jest oparta na podniebieniu, umożliwiając tym samym pełne odczuwanie smaku przez nasze kubki smakowe. Do potężnych zalet zalicza się również wysoką estetykę oraz możliwość rozszerzania protezy, jeśli doszłoby do utraty kolejnych zębów. Ponadto są one zdecydowanie wygodniejsze w użyciu. Uzupełnienie protetyczne na teleskopach jest również dobrą opcją wtedy, kiedy jest niemożliwe wykonanie mostów porcelanowych. Korona teleskopowa, utrzymująca protezę składa się z dwóch elementów, pomiędzy którymi występuje swoiste tarcie. Elementy łączenia są całkowicie niewidoczne i bardzo mocno osadzają naszą protezę teleskopową.
Podsumowanie
Pacjenci bardzo często skarżą się na nieprawidłowe utrzymanie protez na podłożu, dolegliwości bólowe w konkretnych miejscach, gdzie klamry utrzymujące protezę stykają się z zębami, a także, w przypadku niezwykle rozległej, grubej płyty protezy pacjenci mówią o upośledzeniu odczucia smaku. Mankamenty te można wyeliminować stosując protezy teleskopowe. Zaufaj i sprawdź tego typu rozwiązanie!