Fluoroza jak się jej pozbyć? To pytanie często zadają sobie osoby, które mają problem z tą nadmierną ekspozycją zębów na związki fluoru. Fluoroza jest zaliczana do zaburzeń o pochodzeniu rozwojowym, gdyż ekspozycja na fluor pojawia się już w okresie rozwoju szkliwa.
Rodzaje fluorozy
Fluoroza to zmiany w budowie i wyglądzie szkliwa. Dlatego też tak ważne jest przyswojenie zagadnienia, jakim jest: fluoroza jak się jej pozbyć? Dzięki wiedzy z zakresu profilaktyki i leczenia tej choroby można będzie cieszyć się pięknym uśmiechem przez długi czas.
Fluoroza to pojedyncze lub zlewające się plamy o kolorze opalizującym lub brunatnym. Kolor i wielkość plam zależy oczywiście od stopnia zaawansowania choroby. Na zmienionych chorobowo zębach pojawiają się ubytki szkliwa, a nawet zmiany kształtu zęba. Fluoroza nie atakuje wszystkich zębów, ale tylko pojedyncze. Jest to zjawisko niebezpieczne, gdyż nieleczona prowadzi do osłabienia zębów i próchnicy.
Udowodniono, że fluoroza pojawia się u osób, u których ogólne stężenie fluoru jest za duże. Fluor może pochodzić z pożywienia, pasty do zębów i wody. Warto wtedy sięgnąć po pasty do zębów bez fluoru.
Aby odpowiedzieć na pytanie: fluoroza jak się jej pozbyć, należy przyswoić wiedzę odnoście jej rodzajów. Wprowadzono hierarchię, która klasyfikuje zęby ze względu na wygląd i nasilenie fluorozy.
Klasyfikacja wygląda następująco:
• 0 – stan prawidłowy,
• 1 – fluoroza wątpliwa – białe plamki na powierzchni zęba,
• 2 – fluoroza bardzo łagodna – zmiany są widoczne na powierzchni mniejszej niż jeden ząb,
• 3 – fluoroza łagodna – fragmenty zmienionego szkliwa nie przekraczają 50% powierzchni,
• 4 – fluoroza umiarkowana – szkliwo z widocznymi plamkami o kolorze brązowym,
• 5 – fluoroza ciężka 0 szkliwo uszkodzone jest na powierzchni całego zęba i powodują zmianę jego kształtu.
Objawy i przyczyny fluorozy
Podstawową przyczyną fluorozy jest dostarczanie do organizmu fluoru w nadmiarze. Jest to pierwiastek, który może być wprowadzany do organizmu poprzez używanie past do zębów, płukanek i innych produktów do higieny jamy ustnej, które mają wysoką jego zawartość. Fluor można znaleźć także w pożywieniu: rybach morskich, żółtym serze, czarnej herbacie i szynce wieprzowej.
Nadmiar fluoru prowadzi do demineralizacji szkliwa. Zwykle fluoroza dotyczy kłów, siekaczy i zębów przedtrzonowych. Objawy fluorozy u dzieci to:
• przebarwienia na szkliwie zębów,
• widoczne ubytki w szkliwie,
• kruszenie się zębów,
• podatność na próchnicę,
• matowe i chropowate szkliwo zębów.
Fluoroza, która trwa bardzo długo może dawać także takie objawy, jak: biegunka, wymioty i silne bóle brzucha. Mowa wtedy o zatruciu fluorem.
Jak leczyć fluorozę?
Zgodnie z najnowszymi zaleceniami fluorozę leczy się poprzez naprawę zębów z ubytkami próchniczymi. Nakłada się odpowiednie preparaty na powierzchnię szkliwa, by uzyskać efekt remineralizacji. Pacjenci dotknięci fluorozą muszą koniecznie przestrzegać zasad prawidłowej higieny jamy ustnej poprzez staranne mycie i nitkowanie zębów. Najlepsza będzie miękka szczoteczka i pasta bez fluoru w składzie. Dieta powinna być bogata w wapń.
Osoby dotknięte fluorozą muszą być pod stałą kontrolą lekarza stomatologa, by reagować w odpowiednim czasie na wszystkie skutki tego schorzenia.