Kserostomia jest poważnym schorzeniem, które dotyka obecnie coraz więcej ludzi. Warto zaznaczyć, że może stanowić samodzielną jednostkę chorobową. Warto dowiedzieć się, co to jest kserostomia.

Co to jest kserostomia?

Wiele osób zastanawia się, co to jest kserostomia. Jest to uczucie suchości w jamie ustnej, które powstało na skutek niewłaściwej pracy ślinianek. Ponadto przyjmowanie niektórych leków bądź zaburzenia funkcjonowania układu nerwowego mogą wpływać na pojawienie się tego schorzenia. Kserostomia to uczucie, w którym pragnienie staje się bardzo uciążliwe, a kolejno wypijane szklanki wody nie przynoszą żadnej ulgi. Warto też podkreślić, że kserostomia jest zespołem objawów, które wywołane są przez pomniejszone wydzielanie śliny w jamie ustnej.

Kserostomia – przyczyny, objawy

Przyczyną pojawienia się kserostomii może być przewlekła terapia wybranymi preparatami medycznymi. Mowa tutaj na przykład o lekach moczopędnych, a także chemioterapeutykach. Nierzadko terapia onkologiczna może wpływać na pojawienie się kserostomii. Innymi przyczynami tego schorzenia są zaburzenia funkcji wydzielniczej tarczycy pod postacią nadczynności tarczycy. Cukrzyca też może wpływać na pojawienie się tej choroby.

Nierzadko przyczyną takiego stanu jest sarkoidoza oraz kamica i stany zapalne ślinianek. Naukowcy odkryli, że amyloidoza może być przyczyną kserostomii. Osoby cierpiące na to schorzenie skarżą się na wiele rożnych objawów. Mowa tutaj na przykład o uczuciu palenia języka, któremu nierzadko towarzyszy także pieczenie warg. Ponadto występuje zaburzone odczuwanie smaku – dominować będzie smak gorzki oraz słony. Warto zaznaczyć, że nadmierna wrażliwość na pokarmy kwaśne oraz ostre i trudności w spożywaniu pokarmów to kolejne objawy kserostomii. Innym objawem są wszelkie problemy ze swobodnym mówieniem oraz trudności w noszeniu protez zębowych.

Kserostomia – leczenie

Jeżeli chcemy skutecznie leczyć Kserostomię, to należy w pierwszej kolejności zająć się ustaleniem przyczyny wystąpienia tego schorzenia. Ponadto trzeba też ustalić stopień zaawansowania choroby. Z tego powodu wymagana będzie konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu. Można też udać się do stomatologa. Warto zaznaczyć, że specjaliści powinni zebrać wszelkie niezbędne informacje, które dotyczą przyjmowania różnych leków bądź występowania chorób towarzyszących.

Specjalista powinien podjąć decyzję o ewentualnym odstawieniu niektórych leków, które mogą powodować kserostomię. Warto zaznaczyć, że pacjentom zaleca się także stałą opiekę dentystyczną. Jeśli mowa o samej terapii tego schodzenia, to obejmuje ona tak zwane leczenie objawowe. W pierwszej kolejności eliminowane są zakażenia grzybami, a także bakteriami patogennymi. W takiej kuracji zalecane jest zastosowanie doustnych preparatów w postaci płukanek czy zawiesin. Żeby skutecznie walczyć z dyskomfortem, jakim jest uczucie suchości w jamie ustnej zaleca się przede wszystkim stosowanie tzw. sztucznej śliny. Będzie ona bardzo pomocna w zwiększeniu stopnia nawilżania tkanek. Ponadto można zmniejszyć skutecznie uczucie suchości w jamie ustnej.