Każdy marzy o tym, aby mieć zdrowy i piękny uśmiech przez jak najdłuższy czas. Próchnica, paradontoza i wiele innych schorzeń dotykają coraz większą liczbę osób. Bakterie namnażają się w jamie ustnej, powodując zmiany chorobowe, które wyglądają nieestetycznie i przyczyniają się do powstawania bólu. Próchnicy można zaradzić, przeprowadzając zabieg lakowania zębów.
Lak dentystyczny – co to?
Lak dentystyczny stosowany jest w celu uszczelnienia i wypełnienia bruzd i zagłębień, które powstają na powierzchni zębów. Najczęściej lak jest mieszanką bezpiecznych żywic, które są bardzo wytrzymałe na ścieranie. Powierzchnia zębów zostaje pokryta płynnym lakiem dentystycznym, który następnie jest utwardzany lampą. Zęby stają się gładkie, a co ważniejsze mniej podatne na próchnicę. Oczywiście lakowanie musi odbywać się na zdrowych zębach, które nie wykazują zmian chorobowych. Najlepiej wykonać taką procedurę u dzieci, u których pojawiają się pierwsze zęby mleczne lub stałe.
Kiedy najlepiej lakować zęby?
Lakowanie zębów jest w pełni bezpiecznym zabiegiem. Jest to proces krótkotrwały i bezbolesny. Lakowane mogą być zęby stałe i mleczne. Coraz więcej dentystów zachęca rodziców do lakowania zębów mlecznych. U dzieci bardzo często próchnica pojawia się już w przypadku pojawienia się pierwszych zębów trzonowych i przedtrzonowych. Wiadomo, że maluch dokładnie nie umyje zębów, co sprawia, że bakterie mają doskonałe warunki do namnażania się. Lakując zęby mleczne, zapobiega się próchnicy także w późniejszym wieku, kiedy pojawiają się zęby stałe. Jest to najlepszy wiek na przeprowadzenie tego zabiegu. Jeśli maluch nie ma skłonności do próchnicy, to warto lakowanie przeprowadzić w wieku około 7 lat, kiedy zaczynają wyrastać pierwsze zęby stałe. Przed wykonaniem zabiegu lakowania, stomatolog wykonuje szczegółowe badania, które mają na celu określić, w jakim stanie są zęby i czy nie zachodzą w nich żadne zmiany chorobowe.
Lakowanie zębów – przebieg zabiegu
Lak dentystyczny jest w pełni bezpieczny i nieszkodliwy zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Zabieg zajmuje niewiele czasu i nie powoduje bólu. Na początek stomatolog oczyszcza powierzchnię zębów przy pomocy specjalnej szczoteczki. Kolejnym etapem jest nałożenie preparatu na zęby, który ma właściwości wytrawiające. Następnie po kilku minutach preparat ten zostaje wypłukany wodą, a zęby są dokładnie osuszane. Ostatnim etapem jest nałożenie na suche zęby cienkiej warstwy laku i utwardzenie go specjalną lampą. Zabieg u małych dzieci powinno się wykonywać wraz z pojawieniem się każdego zęba mlecznego, a następnie zębów stałych. Lakowanie pojedynczych zębów jest krótkotrwałe i może być wykonane przy okazji każdej wizyty w gabinecie stomatologicznym. Lakowanie najczęściej chroni zęby przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Może być także przeprowadzone u dorosłych osób, u których wszystkie zęby są wyleczone. Nie ma przeciwwskazań do lakowania oczywiście w przypadku, gdy wszystkie zęby są zdrowe. Lak dentystyczny nie jest nakładany na zęby, które się do końca nie wyrżnęły lub są starte.