Bardzo wiele osób pomiędzy jedynkami posiada przerwę, która dla wielu jest wadą, a dla innych cechą wyróżniającą. Wiele znanych osobistości uczyniło z tej przestrzeni swój atut, który wyróżnia ich spośród innych. Taka przerwa to diastema. Czy należy to leczyć? Jak usunąć diastemę?

Czym jest diastema?

Jeśli w uzębieniu wstępują przerwy pomiędzy zębami, to są one nazywane tremami. Jednak w przypadku przerwy między jedynkami pojęcie to jest inne. Diastema to szpara, która może mieć do około 2 mm i uznawana jest ona za defekt. Jest to wada zgryzu, która powinna być leczona. Oczywiście wiele osób ignoruje tę szparę, gdyż na dobrą sprawę nie przeszkadza ona w codziennym funkcjonowaniu. Jednak problem z tym związany nie jest tak prosty. Powstanie diastemy ma różne przyczyny. Jedną z nich jest przerost wędzidełka górnej wargi. Często jedną z przyczyn jest nieprawidłowa wymiana zębów mlecznych na stałe. Taka diastema nazywana jest diastemą fizjologiczną i nie trzeba jej leczyć. Czasami jedynki są niestety położone nierównolegle względem siebie, co nie wygląda estetycznie. Jak usunąć diastemę w takim przypadku? Oczywiście najlepszą metodą jest leczenie ortodontyczne.

Czy można usunąć diastemę?

Diastemę można usunąć. Metoda leczenia zależna jest od jej rodzaju. Najczęściej w przypadku nieprawidłowego ułożenia zębów oraz korzeni stosuje się leczenie aparatem ortodontycznym założonym na stałe. Takie leczenie jest naturalnie czasochłonne i najczęściej wynosi około dwóch lat. Jednak rezultaty są spektakularne. Czasami diastema się pojawia, gdyż w uzębieniu brakuje siekacza bocznego. W takim przypadku należy wstawić implant w tym miejscu, w którym brakuje zęba. Każdy przypadek diastemy należy traktować indywidualnie. O sposobie leczenia powinien zdecydować ortodonta po wcześniejszym przeprowadzeniu szczegółowych badań. Czasami nie ma konieczności podejmowania leczenia, jeśli zmiany są bezpieczne, a pacjent nie chce się pozbyć szpary.

Sposoby na diastemę

Sposobów na diastemę jest sporo. Wiadomo już, jak usunąć diastemę w przypadku nieprawidłowego ułożenia zębów względem siebie. Czasami szpara pojawia się w przypadku hiperdoncji. Hiperdoncja jest określeniem, które dotyczy pojawienia się w łuku zębowym dodatkowego zęba. Wówczas diastemę można zlikwidować, usuwając nadprogramowego zęba. Wiele osób decyduje się na zlikwidowanie szpary poprzez zastosowanie licówek. Porcelanowe licówki dają najlepszy efekt, choć nie są najtańszą opcją. Założenie licówek nie jest skomplikowane. Najpierw stomatolog przygotowuje powierzchnię zębów, na których następnie umieszczane są cienkie paski z porcelany. Wyglądają one naturalnie i przypominają do złudzenia zęby pacjenta. Jest także druga metoda nazywana bondingiem. Na siekacze naklejany jest materiał kompozytowy, którego zadaniem jest zamknięcie szpary pomiędzy zębami. Jest to najprostsza metoda, która kosztuje także niewiele. Niestety kompozyt z czasem może ulec odbarwieniu lub nawet ukruszeniu, dlatego należy tę procedurę ponowić co pewien czas.