Ruszające się zęby mogą być powodem do obaw. Z całą pewnością są one dowodem na to, że z jamą ustną dzieje się coś bardzo złego i konieczne jest podjęcie jak najszybszego działania, by zatrzymać ten proces. Z tego powodu koniecznie trzeba wiedzieć, co na ruszające się zęby i jak sobie pomóc w momencie wykrycia u siebie takiej przypadłości. Co robić?

Przyczyny rozchwianych zębów

Ruszające się zęby to objaw chorób przyzębia. Najczęściej są one efektem paradontozy, czyli choroby, która jest skutkiem nagromadzenia bakterii w jamie ustnej. Niewystarczająca jej higiena prowadzi do powstania płytki nazębnej. Z czasem niszczy ona ozębną i atakuje kość, w której ząb jest osadzony i która daje mu stabilizację. Efektem tego jest to, że ząb zaczyna się ruszać i o ile nie zostanie w porę podjęte leczenie, to może on nawet wypaść. Inną przyczyną rozchwiania zębów może być mechaniczny uraz. Mocne uderzenie może sprawić, że pojedyncze zęby wypadną od razu lub też zostaną rozchwiane. W niektórych wypadkach zęby po urazie można uratować i uchronić je przed koniecznością ich całkowitego usunięcia. Jednak, by było to możliwe, trzeba działać bardzo szybko. Kolejną przyczyną ruszających się zębów może być bruksizm, czyli ich zgrzytanie. Polega ono na pocieraniu o siebie zębów w górnej i dolnej szczęce. Najczęściej jest ono nieświadome i zdarza się, że osoby cierpiące na to schorzenie nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Dopiero stomatolog może wyjaśnić im przyczynę startych górnych powierzchni zębów. W pojedynczych przypadkach także powikłania po leczeniu ortodontycznym mogą przyczynić się do wystąpienia ruchliwości zębów. Z racji tego, że potencjalnych powodów tego schorzenia jest sporo, to każdy powinien wiedzieć, co na ruszające się zęby.

Jak leczyć rozchwiane zęby? – poznaj fakty!

Zacznijmy od tego, że każdy przypadek powinien być traktowany indywidualnie. Leczenie jest w dużym stopniu uzależnione od przyczyny rozchwianych zębów. Podstawową kwestią jest zwykle usunięcie zalegającej płytki nazębnej, która sprzyja namnażaniu się bakterii w jamie ustnej. Czasami konieczny jest kiretaż, czyli usunięcie złogów, które znajdują się na korzeniu zęba. Dzięki temu poprawia się jego ułożenie i zwiększa stabilność. W najbardziej zaawansowanych przypadkach konieczne bywa szynowanie, czyli wstawienie specjalnych konstrukcji umacniających ruszające się zęby. Zmniejsza to ryzyko ich wypadnięcia.

Ruszające się zęby – profilaktyka

Jeśli ruszanie się zębów jest spowodowane paradontozą, to podstawową profilaktyką jest dbanie o higienę jamy ustnej. Konieczne jest regularne mycie zębów – najlepiej po każdym posiłku. Szczotkowanie powinno być wspierane przez czyszczenie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną i stosowanie płynów do płukania ust. Kolejną kwestią są również regularne wizyty kontrolne u stomatologa, które mają na celu sprawdzenie stanu zębów i w razie potrzeby podjęcie jak najszybszych działań. Z próchnicą dużo łatwiej jest walczyć, gdy nie jest ona jeszcze zaawansowana. Nie zastanawiaj się dłużej, co na ruszające się zęby – działaj.