Braki w uzębieniu są wyjątkowo nieestetyczne. Przeprowadzono badanie, które udowodniło, że ludzie zwracają zdecydowanie większą uwagę na brak zęba, niż na brak brwi. Z tego powodu osoby, które z różnych powodów nie mają zębów, decydują się na wstawienie implantów. Pewne wątpliwości może budzić późniejsze użytkowanie implantów, ich pielęgnacja oraz skład. Czy implanty zębowe piszczą na lotnisku?
Co to jest implant?
Implant to najogólniej rzecz ujmując ciało obce, które zostało wszczepione po to, by odtworzyć naturalną funkcję danego ciała, która została utracona. Czasami implant jest też wszczepiany po to, by poprawić estetykę. W przypadku implantów zębów najczęściej stosuje się je właśnie z tego względu. Oczywiście są one też bardzo pożyteczne i ułatwiają normalne funkcjonowanie. Dzięki nim można spożywać posiłki bez większych wyzwań. Implanty są tak samo mocne (a czasami nawet mocniejsze) jak naturalne zęby. Można więc bez obaw chrupać i zajadać się twardymi potrawami.
Skład implantów
Implant zębowy składa się z trzech podstawowych elementów. Jeśli chcesz wiedzieć, czy implanty zębowe piszczą na lotnisku, to powinieneś znać te elementy. Podstawą jest tytanowa śruba o niewielkiej średnicy. Jest ona wprowadzana w zębinę i jej zadaniem jest imitacja korzenia zęba. Ta śruba jest odpowiedzialna za stabilizację zęba oraz za utrzymanie go we właściwym miejscu. Kolejnym elementem jest korona protetyczna, która imituje część koronową zęba. To właśnie ona jest widoczna gołym okiem. Pomiędzy koroną a śrubą znajduje się jeszcze łącznik. Jego zadaniem jest przytrzymanie korony protetycznej i związanie jej z tytanową śrubą. Od tego jak mocny jest łącznik, zależy stabilność zębów oraz możliwość swobodnego korzystania z nich. Korony wykonywane są z ceramiki lub porcelany. Oba warianty są dość trwałe i mocne, a przy okazji na pierwszy rzut oka nie widać różnicy pomiędzy nimi a naturalnymi zębami. Implanty nie wymagają również specjalnej pielęgnacji. Z racji tego, że z pożywieniem kontakt ma tylko korona protetyczna z porcelany lub ceramiki, to do zachowania higieny wystarczy zwyczajnie myć zęby oraz stosować płyny do płukania jamy ustnej. Tytan nie rdzewieje, więc woda czy kwaśny odczyn śliny po spożyciu gazowanych napojów nie wpłyną negatywnie na jego stan. Dzięki temu implant może z powodzeniem służyć długie lata.
Co piszczy na lotnisku? – dowiedz się więcej
Jeśli zastanawiasz się, czy implanty zębowe piszczą na lotnisku, to możemy Cię uspokoić. Oczywiście nie piszczą. Wynika to z prostego faktu – są one produkowane z metalu, który nie jest ferromagnetyczny. Nie jest więc też wyczuwany przez czujniki w bramkach na lotnisku. Tytan, który jest wykorzystywany w medycynie do wykonywania także płytek stabilizacyjnych i protez nie zawiera żelaza, na którego obecność reagują czujniki w bramkach bezpieczeństwa. Nie bez znaczenia jest również to, że masa implantu jest niewielka, więc nawet gdyby był on wykonany z żelaza, to najprawdopodobniej bramka nie zareagowałaby na niego.