Ósemki to tak zwane zęby mądrości. Niestety, często przysparzają kłopotów. Wielu pacjentów zgłasza się do gabinetów stomatologicznych właśnie z problemem dotyczącym jednej lub kilku z ósemek. Na szczęście współczesna medycyna potrafi znaleźć skuteczne rozwiązanie, choć trzeba przyznać, że czasem pacjenta czeka skomplikowany zabieg.
Ból dziąsła przy ósemce
W czasie wywiadu, po wejście do gabinetu, lekarz dowiaduje się, co dolega pacjentowi. Czasami człowiek odwiedzający stomatologa mówi tylko o bólu zęba, a czasem również wymienia dolegliwości współistniejące, takie jak na przykład ból dziąsła. Jest to dla dentysty sygnał, aby uważnie przyjrzeć się i zdiagnozować problem. Bywa, że konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG. Dziś aparat do robienia takich zdjęć znajduje się praktycznie w każdym gabinecie, a wykonanie zdjęcia jest podstawą do postawienia prawidłowej diagnozy i rozpoczęcia leczenia, które zakończy się sukcesem.
Ból dziąsła przy ósemce może zdarzać się przy zębie, który został zaatakowany próchnicą, a jeszcze nie ujrzał światła dziennego. Dentyści w swojej praktyce spotykają się też z zębami częściowo zatrzymanymi. Oczywiście wtedy wszelkie zabiegi są trudniejsze, ponieważ nie widać całego zęba na zewnątrz. Dla pacjenta posiadanie takich zębów także jest kłopotem, ponieważ ciężej o zachowanie codziennej higieny zębów i jamy ustnej.
Wycinanie dziąsła przy ósemce – przebieg
Kiedy ósemkę trzeba usunąć, nie ma wyjścia. Jeśli ząb nie jest widoczny na zewnątrz, lekarz musi się do niego dostać. W tym celu konieczne jest wycinanie dziąsła. Brzmi dość przerażająco, ale jest to standardowy zabieg, szczególnie dla lekarzy chirurgii stomatologicznej. Nie odnotowuje się po tym zabiegu dużej liczby powikłań, choć ostateczny sukces zależy również od pacjenta, a raczej od tego, jak będzie on pielęgnował ranę po zabiegu.
Zabieg ten nie wymaga szczególnych przygotowań od pacjenta, wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Pacjent po prostu musi pojawić się w gabinecie, odpowiedzieć na kilka pytań stawianych przez stomatologa. Następnie dana osoba kładzie się na fotelu, a lekarz przystępuje do działania. Po zabiegu wskazany jest odpoczynek. Trzeba uważać na ranę, odpowiednio ją pielęgnować, unikać gorących płynów i posiłków.
Ile kosztuje wycięcie dziąsła przy ósemce
Wycinanie dziąsła przy ósemce jest częścią większej procedury stomatologicznej. Koszty zależą między innymi od lokalizacji gabinetu oraz renomy samego lekarza i placówki. W centrum dużych miast ceny są wyższa, na wsiach i na obrzeżach – niższe. Warto regularnie kontrolować stan zębów i w razie potrzeby wykonać taki zabieg jak wycinanie dziąsła przy ósemce.
Dobry stomatolog lub chirurg dentystyczny na pewno wykona zabieg poprawnie i wszystko skończy się dobrze. Ból zęba jest sygnałem, aby jak najszybciej udać się do dentysty. Oszczędzanie na usługach stomatologicznych nie jest dobrym pomysłem na ratowanie domowego budżetu. Tylko skorzystanie z pomocy profesjonalisty daje gwarancję poprawnego wykonania zabiegu.