Pleśniawki to jedne z najczęściej pojawiających się zmian w ustach. Są one bolesne i wyjątkowo uciążliwe. Bardzo często pojawiają się w jamach ustnych niemowląt, choć czasami dotykają także dorosłych. Wbrew pozorom pojawienie się pleśniawek może być początkiem dalszych – bardziej poważnych dolegliwości zdrowotnych. Z tego powodu nie wolno go bagatelizować, tylko trzeba jak najszybciej rozwiązać ten nieprzyjemny problem. Pleśniawka jak leczyć?

Pleśniawki – przyczyny

Pleśniawki powstają na skutek zakażenia drożdżakiem Candida albicans. Występuje on naturalnie we florze bakteryjnej układu pokarmowego. Zwykle drożdżak ten nie powoduje żadnego rodzaju zakażeń. Jednak, gdy dochodzi do czasowego osłabienia odporności organizmu lub też do otwarcia wrót zakażenia np. w postaci uszkodzenia błony śluzowej jamy ustnej przez zbyt mocne szorowanie, drożdżak ten może powodować pojawienie się pleśniawek.

Najczęściej dotyczy to osób z wysokimi niedoborami żelaza lub witamin, po przebytej antybiotykoterapii, u chorych na cukrzycę, palaczy tytoniu oraz u osób, które w nieprawidłowy sposób dbają o higienę jamy ustnej. Ryzyko wystąpienia pleśniawek podnosi także stosowanie doustnej antykoncepcji. U noworodków pleśniawki mogą być skutkiem zakażenia się drożdżakami podczas porodu. Mogą one też pojawić się na skutek używania zabrudzonego smoczka. Warto też pamiętać, że mogą one być objawem poważnych chorób – infekcji grzybiczej przewodu pokarmowego lub chorób zapalnych jelit.

Pleśniawki – objawy

Jeśli chodzi o objawy pleśniawek, to właściwie trudno jest je przeoczyć. Są to białe plamki o nieokreślonym kształcie, które pojawiają się w gardle i jamie ustnej. Czasami ich kolor wpada bardziej w szary. Pleśniawki w łagodnej formie mogą być niebolesne. W bardziej zaawansowanej formie sprawiają jednak sporo bólu. Te zlokalizowane bliżej gardła mogą powodować chrypkę, wymioty, utratę łaknienia, a nawet uczucie silnego niepokoju. Osoby zmagające się z grzybicą w jamie ustnej skarżą się także na specyficzny smak obecny w ustach.

Pleśniawki – leczenie

Pleśniawka jak leczyć? To najważniejsze zagadnienie. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że pleśniawek nigdy nie należy próbować zdrapywać lub usuwać mechanicznie w żaden inny sposób. Może to pozostawić brzydkie i bardzo bolesne oraz krwawiące nadżerki, które będą potrzebowały sporo czasu, by się w pełni zagoić. Pleśniawki leczy się przy pomocy leków przeciwgrzybicznych np. nystatyny. Leki przyjmuje się w formie aerozoli, żeli, płynów do płukania lub zawiesin do pędzlowania. W przypadku, gdy leczenie nie pomaga, należy wykonać wymaz, na podstawie którego oznacza się rodzaj drożdży oraz najlepszą drogę leczenia.

W przypadku niemowląt często stosuje się dodatkowe sposoby na zmniejszenie ryzyka wystąpienia pleśniawek. Zanim więc młoda mama zacznie zastanawiać się jak leczyć pleśniawki, może im zapobiec. Najprościej jest podawać dziecku witaminę C w kroplach lub aerozolu bezpośrednio do jamy ustnej. Dzięki temu tworzy się w niej kwaśne środowisko, które nie sprzyja rozwojowi drożdżaków i grzybów.