Ubytki klinowe są to ubytki w zewnętrznej warstwie korony zęba określanej mianem szkliwa. Przerwanie zwartej struktury ochronnej szkliwa zachodzi na skutek oddziaływań o charakterze nie tylko bakteryjnym. Przyczyna powstawania ubytków klinowych jest ściśle powiązana z nieprawidłowo przeprowadzonym procesem higieny jamy ustnej lub w wyniku wad zgryzu. Ubytki klinowe jak leczyć i przeciwdziałać im powstawaniu?
Jak powstają ubytki klinowe?
Ubytki klinowe są to zmiany zachodzące w strukturze szkliwa, które mają charakter nie tylko próchniczy. Zmiany te mają często charakterystyczny, wydłużony kształt o żółtym lub brązowym zabarwieniu. Kształt ten przypomina podłużny klin, stąd właśnie ich nazwa. Ubytki klinowe powstają najczęściej w najsłabszej części zęba, jaką jest szyjka zębowa. Jest to miejsce łączenia warstwy zewnętrznej zęba, jaką jest korona i warstwy wewnętrznej, jaką jest korzeń zęba.
Zmiany te mogą powstawać u ludzi w każdym wieku, chociaż grupą szczególnie narażoną na nie są osoby starsze. Ma to ścisły związek z procesem starzenia się i recesją uzębienia. Na początku ubytki klinowe mają charakter natury estetycznej, z czasem mogą wywołać jednak nadwrażliwość zębów, co w efekcie końcowym może doprowadzić do stanów zapalnych miazgi i konieczności przeprowadzenia procesu leczenia poprzez dewitalizację zęba.
Przyczyny powstawania ubytków klinowych
Ubytki klinowe jak leczyć powstałe zmiany i jakie są ich przyczyny? W profilaktyce powstawania ubytków klinowych bardzo ważne jest odpowiednie przeprowadzanie procesu higieny jamy ustnej oraz wyleczenie się z takich schorzeń jak bruksizm lub ubytki w uzębieniu.
Przyczyny powstawania ubytków klinowych powiązane są z nieprawidłowym czyszczeniem zębów oraz stosowaniem zbyt mocnych środków o charakterze wybielającym. Mycie zębów powinno przeprowadzać się za pomocą odpowiedniej szczoteczki wyposażonej w dwa rodzaje włosia, dłuższe i krótsze. W ten sposób czyszczenie zębów będzie miało charakter kompleksowy. Ruch myjący szczoteczki powinien mieć charakter wymiatający, nie szorujący, gdyż zbyt mocne pocieranie szkliwa powoduje jego osłabienie.
Inny powodem powstawania ubytków klinowych jest wada zgryzu, w której zęby są zbyt stłoczone lub dochodzi do ich rotacji. Bruksizm jest jedną z przyczyn powstawania niekorzystnych zmian w szczelności szkliwa. Zbyt mocne zagryzanie i ścieranie zębów w sposób niekontrolowany powoduje osłabienie i rozchwianie zębów.
Jak zapobiegać ubytkom?
W profilaktyce powstawania ubytków klinowych wymienić można regularne wizyty w gabinecie dentystycznym, które mają na celu usunięcie kamienia nazębnego. Dodatkowym działaniem ochronnym jest prawidłowe przeprowadzanie higieny zębów, przy użyciu odpowiednich środków czyszczących oraz szczoteczek. W przypadku bruksizmu, ważne jest wyeliminowanie jego przyczyn i stosowanie w trakcie leczenia szyny relaksacyjnej, która ma uchronić zęby przed szkodliwymi efektami zgrzytania zębami.
Ubytki klinowe jak leczyć powstałe zmiany? Powstałe zmiany są leczone poprzez założenie wypełnienia, ponieważ szkliwo nie ma zdolności do regeneracji.