Szkliwo to jedna z najtwardszych tkanek w naszym organizmie i pokrywa równomiernie nasze zęby, aby tym samym chronić bardziej miękkie tkanki przed działaniem bakterii próchnicotwórczych. Jednak może ono ulegać ścieraniu i rozpuszczaniu – dzieje się tak z bardzo wielu przyczyn – erozja szkliwa może nastąpić nie tylko wskutek niewłaściwej higieny, ale również diety, a nawet po prostu wraz z wiekiem. Jak leczyć?

Erozja szkliwa – przyczyny

Zupełnie naturalnym procesem jest to, że wraz z wiekiem nasze szkliwo staje się cieńsze i bardziej podatne na uszkodzenia – przyczynia się do tego wiele czynników, ale zdarza się również, że osłabienie szkliwa następuje znacznie wcześniej, co nie powinno mieć miejsca. Braki w szkliwie konsekwentnie zbliżają nas do znacznie bardziej poważnych chorób jamy ustnej, w tym przede wszystkim próchnicy, a nawet utraty całego zęba. Erozja szkliwa jak leczyć?

Erozja szkliwa może nastąpić wskutek czynników pochodzących ze środowiska zewnętrznego oraz takich, które pochodzą z wnętrza organizmu. W pierwszym przypadku jest to przede wszystkim zła dieta, czyli spożywanie pokarmów, które zawierają składniki aktywne rozpuszczające szkliwo. Są to przede wszystkim napoje gazowane, również tzw. izotoniki, alkohol, soki i owoce, w tym przede wszystkim te z cytrusów oraz jabłek, wiśni czy rabarbaru. Niewskazana jest także duża ilość pewnych warzyw, np. brukselki i szczawiu.

Erozja szkliwa jak leczyć? Koniecznie może być także zastosowanie innej szczoteczki do zębów i pasty – zdarza się, że erozja następuje wskutek uszkodzeń mechanicznych, także wskutek bruksizmu. Jeśli chodzi o przyczyny, które pochodzą z wnętrza organizmu, to należy do nich zaliczyć, m.in. refluks, cukrzycę i bulimię.

Erozja szkliwa – leczenie

Niestety szkliwo jest tkanką, której nie można już przywrócić, dlatego tak ważne jest, aby dokładnie obserwować swoje zęby i kontrolować ich stan w gabinecie dentystycznym. Erozja szkliwa jak leczyć? – W przypadku ubytków w szkliwie stosuje się leczenie zachowawcze, które ma na celu ich uzupełnienie, a także zniwelowanie nadwrażliwości, ponieważ zęby pozbawione szkliwa są znacznie bardziej wrażliwe, a ból może towarzyszyć praktycznie cały czas. Zdarza się, że konieczne jest zastosowanie bardziej zaawansowanych sposobów, które zrekonstruują poważne ubytki, np. zabiegów protetycznych czy licówek. Może się więc okazać, że nie będzie to tanie leczenie, ale jednak konieczne.

Erozja szkliwa – zapobieganie

Okazuje się więc, że najlepszym sposobem na erozję szkliwa jest właściwa profilaktyka, która może obejmować nie tylko unikanie pewnych produktów spożywczych czy stosowania specjalnych past i odpowiednich szczoteczek, ale również leczenie takich dolegliwości jak refluks czy bulimia. Oczywiście wyleczenie niektórych chorób, np. cukrzycy nie jest możliwe, więc w takich przypadkach trzeba szczególną wagę przyłożyć do codziennej diety i niezdrowych nawyków, a także stosować specjalne pasty i preparaty, które mają właściwości remineralizujące. Warto także żuć gumę bez cukru.