Ruszający się ząb może być powodem sporego stresu. W końcu łatwo jest się domyślić, że utrata stałego zęba jest czymś nieprzyjemnym, co może też być objawem poważnych chorób zębów i jamy ustnej. Czy w takim razie można coś zrobić z takim zębem? Czy można uratować ruszający się ząb? Czy może trzeba pogodzić się z jego utratą?
Przyczyny ruchomości zębów
Zacznijmy od tego, że ruchomość zębów mlecznych jest czymś naturalnym. Około szóstego roku życia zęby te są zastępowane przez zęby stałe. Zdarza się, że dochodzi do tego wcześniej. Jeśli więc nie ma żadnych niepokojących objawów u dziecka, to ruszanie się zęba nie powinno być powodem do obaw. Zupełnie inaczej jest w przypadku dorosłych.
Bardzo często ząb rusza się na skutek uderzenia. Jeśli było ono tak silne, że ząb został zwichnięty, ale nie wyłamany w całości, to istnieje szansa na jego replantację. Trzeba jednak działać bardzo szybko, bo zwykle po godzinie nie jest to już możliwe. U dorosłych zęby ruszają się także na skutek zbyt dużej ilości zastosowanego w nich wypełnienia lub leczenia kanałowego. Leczenie zębów może powodować utratę ich stabilności na skutek utraty tkanek.
Dlatego często stomatolodzy decydują się na zastosowanie wzmocnień na koniec leczenia. Kolejną kwestią jest paradontoza. Jest to choroba przyzębia, która powoduje obniżanie się linii dziąseł. Z czasem zęby nie mają wystarczająco silnego punktu zaczepiania i mogą zacząć się chwiać. Czy można uratować ruszający się ząb?
Leczenie ruchomości zębów
Przede wszystkim w żadnym wypadku nie powinno ruszającego się zęba dotykać. Nie należy nigdy sprawdzać, czy rusza się on bardziej lub mniej. Najlepiej jest udać się do stomatologa, który zaleci dopasowane leczenie. Czy można uratować ruszający się ząb? W większości przypadków jest to możliwe, choć ważne jest, by na problem zareagować jak najszybciej.
W przypadku ruszających się siekaczy najczęściej stosuje się specjalne szyny, które je podtrzymują. Są one niewidoczne i nie przeszkadzają w jedzeniu, więc ich używanie jest dla pacjentów dość dobrym rozwiązaniem. W przypadku pozostałych zębów leczenie może być bardziej skomplikowane. Jeśli ząb rusza się na skutek nagromadzenia poddziąsłowo kamienia nazębnego.
W takim wypadku wykonuje się kiretarzem, który polega na skalingu powierzchni korzenia. To umożliwia dziąsłem regenerację oraz ponowne poprawne umocowanie zęba. Kiedy zęby ruszają się na skutek uderzenia, można spróbować je replantować. Zdarza się jednak, że decyzja o tym pada zbyt późno i konieczne może być nawet usunięcie zęba.
Higiena jamy ustnej
Prawidłowa higiena jamy ustnej zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów z ruszającymi się zębami. Regularne usuwanie nagromadzonej płytki nazębnej oraz kamienia zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób zębów i dziąseł. Tym samym może ono przyczynić się do tego, że zdrowe zęby nie będą się poruszały. Warto też zadbać o prawidłową dietę – bogatą w składniki odżywcze w tym również wapń, którego zadaniem jest wzmocnienie zębów i przedłużenie ich żywotności.