Czujni rodzice małych dzieci cały czas obserwują swoje pociechy i zwracają uwagę na różne symptomy, które pojawiają się w ich zachowaniu. Jednym z nich może być zgrzytanie zębami. Co zrobić gdy dziecko zgrzyta zębami? Czy jest to wyjątkowo niepokojący sygnał? Poniżej kilka podpowiedzi i wskazówek dla zainteresowanych rodziców.
Dlaczego dziecko zgrzyta na zębach w nocy?
Wielu rodziców zastanawia się, co zrobić gdy dziecko zgrzyta zębami. Z jednej strony często słyszą, że to objawy zakażenia pasożytami, na przykład owsikami. Z drugiej strony wydaje się im to troszkę nieprawdopodobne. Jak jest naprawdę? Okazuje się, że gdy dziecko zgrzyta zębami, niekoniecznie zakażone jest pasożytami. Zwykle zgrzytanie zębami jest bowiem zupełnie naturalnym objawem u dzieci młodszych, u których dochodzi do wyrzynania się zębów mlecznych, rozwoju szczęki i żuchwy. Na tym etapie, ze względu na dużą niedojrzałość układu kostno – mięśniowego i nerwowego, może dochodzić do zgrzytania nocnego.
Przyczyny zgrzytania zębami u dzieci
Niedojrzałość układu nerwowego, mięśniowego oraz kostnego, może być właśnie głównym powodem zgrzytania zębami. Objaw ten często samoistnie mija u dzieci wraz z rozwojem. Nie trzeba zatem nadmiarowo się tym przejmować, chyba że dziecko jest już w starszym wieku przedszkolnym lub szkolnym. Wtedy przyczyny zgrzytania zębami mogą być szersze i łączyć się na przykład z napięciem emocjonalnym przeżywanym przez dziecko. Jeśli podejrzewamy, że dziecko przeżywa sporo napięcia, lęku oraz innych trudnych dla niego uczuć, zgrzytanie zębami może być właśnie z tym związane.
Jakie są konsekwencje zgrzytania zębami?
Do najtrudniejszych konsekwencji zgrzytania zębami można zaliczyć różnego rodzaju nieprawidłowości związane z rozwijającym się zgryzem, zębami, a także całym układem żuchwy i szczęki. Bardzo mocno zgrzytające zębami dziecko może na przykład mieć starte ząbki, a nawet złamać ząb w nocy. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że mleczne zęby nie są tak mocne, jak zęby stałe.
Możliwości leczenia
Co zrobić gdy dziecko zgrzyta zębami i chcemy szybko dostarczyć mu prawidłową pomoc? Po pierwsze można skonsultować się z lekarzem stomatologiem, który oceni rozwijający się zgryz i sprawdzi, czy nie dochodzi do nadmiernego ścierania zębów. Po drugie można starać się zrobić wszystko, aby dziecko odczuwało mniejsze napięcie nerwowe w ciągu dnia. Z reguły łączy się ono z różnymi stresorami w środowisku dziecka.
Mowa tutaj zarówno o rodzinie, jak też placówkach, w których spędza czas. Dzieci w wieku przedszkolnym czy szkolnym często obciążone są stresem, z czego nie do końca zdają sobie sprawę rodzice. Wielu z nich uważa, że maluchy nie mają się czym stresować. Tak naprawdę jest jednak inaczej. Nauczenie dziecka umiejętność regulowania uczuć, relaksowania się w godzinach wieczornych, rozmawiania o emocjach i swobodnego ich wyrażania, może pomóc w radzeniu sobie z napięciem. To właśnie dzięki temu w godzinach nocnych dziecko będzie bardziej zrelaksowane i wyciszone, co pomoże zredukować zgrzytanie zębami.