Zapalenie nerwów przyzębia to choroba, w czasie której dochodzi do zniszczenia tkanek, które otaczają ząb. Dolegliwość ta atakuje ozębną, kości oraz dziąsła. Choroba ta dotyczy ponad połowy dorosłych ludzi na świecie, a nieleczona prowadzi do utraty zębów.

Zapalenie nerwów przyzębia- jak leczyć?

W czasie leczenia tej choroby najważniejsze jest to, aby wyeliminować stan zapalny i spłycić kieszonki przyzębia. Leczenie przebiega w trzech etapach. W pierwszej fazie, higienizacyjnej, przeprowadza się profesjonalny zabieg, który ma zachęcić pacjenta do dalszej współpracy. Drugą fazą jest fazą korekcyjną, w czasie której następuje niechirurgiczne leczenie periodontologiczne.

Zabieg ten polega na usuwaniu złogów nazębnych, które znajdują się pod dziąsłami, a także poleruje się powierzchnię korzeni. W przypadku nieskuteczności tego zabiegu zachodzi konieczność interwencji chirurgicznej. Ostatnią fazą leczenia jest faza podtrzymująca, która ma na celu zatrzymanie rezultatów przeprowadzonego leczenia. Faza ta to systematyczne kontrole oraz regularna higienizacja.

Przyczyny zapalenia przyzębia

Zapalenie nerwów przyzębia spowodowane jest przez bakterie, które przebywają w kieszonkach przyzębia i płytce nazębnej. Do rozwinięcia się tej choroby przyczyniają się również niektóre leki, palenie tytoniu, stres, czynniki genetyczne.

Objawy zapalenia nerwów przyzębia

W trakcie rozwijania się tej choroby ma się wrażenie, że korony zębów stały się dłuższe, że zęby zmieniają pozycję, a także ma się nieprzyjemny zapach z ust. O obecności choroby świadczyć może też krwawienie, ból oraz obrzęk dziąseł.

Jak zapobiegać zapaleniu nerwów przyzębia?

Podstawą zapobiegania rozwojowi tej choroby jest utrzymanie jamy ustnej w idealnej higienie i regularna jej kontrola. Absolutną koniecznością jest także szczotkowanie zębów po każdym posiłku. Dzięki temu skutecznie usunie się resztki jedzenia zalegające w jamie ustnej. Do tego celu najlepiej używać szczoteczek o średniej twardości, albo sonicznych.

Działanie tych ostatnich polega na tym, że emitowana fala dźwiękowa skutecznie odrywa biofilm bakteryjny z powierzchni zębów. Pacjenci, których dziąsła są skłonne do zapaleń, powinni używać pasty z dodatkiem chlorheksydyny. Przestrzeń między zębami wymaga również odpowiedniego czyszczenia specjalnie przeznaczonymi do tego przyborami, jak np. nić zębowa. Dobrze jest również dołączyć płyn do płukania jamy ustnej.

Jak powinna wyglądać profilaktyka profesjonalna?

Profesjonale zapobieganie chorobie zapalenia nerwów przyzębia jest przede wszystkim usunięcie kamienia nazębnego, fluoryzacja i polerowanie zębów. Przy każdej wizycie kontrolować się powinno stan przyzębia. Warto systematycznie odwiedzać gabinety dentystyczne, ponieważ tam fachowcy doradzą najlepsze rozwiązania i doradzą jak skutecznie zabezpieczyć się przed tą chorobą.

Rodzaje choroby jaką jest zapalenie nerwów przyzębia

Zapalenie nerwów przyzębia, zwanego potocznie paradontozą, dzieli się na przewlekłe zapalenie przyzębia, agresywne zapalenie przyzębia, zapalenie przyzębia w przebiegu chorób ogólnych.